Poľským kňazom hrozia za akcie proti migrantom tresty

19.10.2017 07:42

Vyjadrenie arcibiskupa vyvolalo rad silno kritických reakcií na sociálnych sieťach.

Primas poľskej katolíckej cirkvi a arcibiskup gnieznenský Wojciech Polak pohrozil všetkým kňazom vo svojej diecéze suspendovaním, ak sa zúčastnia na podujatiach zameraných proti prijímaniu utečencov.

Uviedol to v rozhovore, ktorý v stredu zverejnil katolícky časopis Tygodnik Powszechny.

„Ak sa dopočuje, že sa v Gniezne (sídlo arcibiskupovej diecézy) koná nejaká manifestácia proti utečencom a že sa jej moji kňazi chcú zúčastniť, budem mať len stručnú odpoveď: každý kňaz, ktorý sa pripojí, bude suspendovaný,“ povedal Polak.

„Nemám inú možnosť, pretože som zodpovedný za tých, ktorí sú súčasťou mojej diecézy. V takýchto situáciách, kedy niekto (z kňazov) podporuje jednu zo strán konfliktu, musím okamžite reagovať,“ uviedol tiež.

Podľa niekoľkých prieskumov mienky je väčšina Poliakov proti prijímaniu utečencov vo svojej krajine.

S týmto názorom sa stotožňuje aj vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) premiérky Beaty Szydlovej. Tá tiež odmietla systém kvót pre prerozdeľovanie migrantov navrhnutý Európskou komisiou.

Uvedené vyjadrenie arcibiskupa Polaka podľa agentúry AFP vyvolalo rad silno kritických reakcií na sociálnych sieťach, najmä na konzervatívnych portáloch.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Poľsko #cirkev #utečenci #migranti #utečenecká kríza #PiS
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku