Oznámilo to americké ministerstvo zahraničia, napísala v noci na utorok agentúra Reuters. Pred týždňom šéf americkej diplomacie Rex Tillerson vyhlásil, že Washington za represie voči Rohingomm považuje zodpovedným mjanmarského vojenského činiteľa, neoznámil však, či proti armádnym predstaviteľom USA podniknú nejaké kroky.
„Vyjadrujeme hlboké znepokojenie z terajšieho diania v mjanmarskom Arakanskom štáte a z toho, že pokračujú násilnosti proti Rohingom a ďalším komunitám a ich traumatizovaniu,“ oznámilo americké ministerstvo zahraničia vo vyhlásení. „Je nevyhnutné, aby každý človek či subjekt zodpovedný za zverstvá niesol zodpovednosť,“ dodalo.
OSN: Ide o najrýchlejšiu utečeneckú krízu súčasnosti
Moslimskí Rohingovia čelia v budhistickom Mjanmarsku dlhodobo diskriminácii. Mjanmarské úrady ich považujú za prisťahovalcov z Bangladéša, ktorí do krajiny prišli väčšinou v dobách britskej koloniálnej nadvlády a v Mjanmarsku sú nelegálne. Príslušníkom menšiny preto mjanmarské úrady odmietajú udeliť občianstvo, obmedzujú ich slobodu a neuznávajú ich ako etnikum. Obojstranné násilnosti si v mjanmarskom Arakanskom štáte vyžiadali v minulosti tisíce obetí.
Mjanmarská armáda začala najnovšie ťaženie proti Rohingom potom, čo rohingskí povstalci 25. augusta zaútočili na desiatky policajných a vojenských stanovíšť v Arakanskom štáte. Podľa aktuálnej bilancie OSN utieklo od tohto dátumu do Bangladéša 603 000 Rohingov, z toho polovicu tvoria deti. Pripojili sa k viac ako 300 000 rohingským utečencom, ktorí tam žili už skôr.
OSN označila exodus státisícov Rohingov za najrýchlejšiu utečeneckú krízu súčasnosti a Mjanmarsko obvinila, že vykonáva etnických čistiek tejto moslimskej menšiny. Mjanmarsko obvinenia odmieta.