Zhromaždenie zorganizovala nezávislá novinárka Carol Galandová. Povedala, že chcela, aby sa hnutie zo sociálnych sietí dostalo aj do ulíc. Myslela tým kampaň s heslom #metoo (# jatiež), ktorým v posledných týždňoch ženy na twitteri sprevádzali svoje rozprávanie prípadov, keď sa stali obeťami sexuálneho obťažovania či znásilnenia.
Len v Paríži sa zišlo niekoľko stoviek osôb na námestí Republiky. Niektorí volali heslá ako „Agresori sú klamári“. Iní niesli transparenty s nápismi „Nebudem ticho“ či „Rešpektujte ženy“. „Je to veľký problém a každá dievčina, ktorú poznám, bola v podobnej situácii,“ vyhlásila 21-ročná študentka Tara Bombergová. Dodala, že veľa cestovala a všade, vrátane Francúzska, zaznamenala, že ženy sú vystavené nemiestnym poznámkam či dotykom.
Francúzska štátna tajomníčka pre rovnosť medzi pohlaviami Marlène Schiappaová nedávno oznámila, že sa vláda chystá zaviesť pokuty pre mužov, ktorí obťažujú ženy napríklad na ulici.
Šesťdesiatpäťročného Weinsteina nedávno obvinili zo sexuálneho obťažovania či znásilnenia desiatky žien vrátane známych herečiek. Preto ho zo svojich radov vylúčila americká filmová akadémia. Producent tvrdí, že mal so ženami sex výhradne s ich súhlasom.
Obvinenie z obťažovania či dokonca znásilnenia vznieslo v uplynulých dňoch prostredníctvom médií aj niekoľko pracovníčok Európskeho parlamentu. Problém sa údajne týka aj britského parlamentu.