Berlusconiho vyšetrujú v spojitosti s bombovými útokmi v 90. rokoch

31.10.2017 17:47
Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi na archívnom zábere. Autor: ,

Bývalého talianskeho premiéra a lídra strany Forza, Taliansko Silvia Berlusconiho vyšetrujú v spojitosti s tromi bombovými atentátmi, ku ktorým došlo v roku 1993, informoval v utorok denník La Repubblica.

Vyšetrujú aj jeho bývalého poradcu a spoluzakladateľa strany Marcella Dell'Utriho, ktorý bol v roku 2014 odsúdený na sedem rokov väzenia za daňový podvod, falšovanie účtovníctva a napojenie na sicílsku mafiu.

Sudca prokuratúry vo Florencii povolil prípad otvoriť po tom, čo vyšetrovatelia získali odposluchy bossa sicílskej mafie Cosa Nostra Giuseppeho Graviana, s ktorým boli Berlusconi a Dell'Utri údajne v priamom kontakte. Odpočúvanie boli nadobudnuté v súvislosti s vyšetrovaním dohody medzi talianskym štátom a mafiou na začiatku 90. rokov.

Táto dohoda je predmetom stáhleho a ešte neuzavretého vyšetrovania. Vysokí predstavitelia štátnej moci sa vtedy údajne dohodli s mafiou, že prestane s atentátmi výmenou za to, že sa mafiánom odsúdeným v sérii troch maxiprocesov (prvý v roku 1987, ďalšie dva rok potom) dostane miernejšieho väzenského režimu a ich majetok nebude zabavený. Niektoré zdroje upozorňujú na to, že režim väzňov zostal rovnaký a majetok mafie je sústavne zabavovaný doteraz.

Graviano je jedným z mafiánskych bossov, ktorí boli za predmetné atentáty odsúdení; podieľal sa aj na vraždách sudcov Giovanniho Falconeho a Paola Borsellino na Sicílii.

Berlusconiho už pre spojenie s atentátmi vyšerovali

Po zatknutí „bossa bossov“ Tota Riina v januári 1993 a presadenia legislatívy namierenej proti mafiánskym praktikám chcela mafia prostredníctvom troch bombových atentátov, ku ktorým došlo vo Florencii (5 mŕtvych), Ríme a Miláne (5 mŕtvych), destabilizovať politickú situáciu a Berlusconi mohol podľa podozrenia zo situácie profitovať, napísala agentúra DPA. Sicílska mafia chcela tiež manifestovať, že dokáže konať aj mimo svoj ostrov.

Mediálny magnát presedlal v prvej polovici 90. rokov z podnikania na politiku, v roku 1994 vyhrala jeho strana voľby a Berlusconi sa stal prvýkrát premiérom.

Prokuratúra už Berlusconiho v spojení s atentátmi vyšetrovala dvakrát, posledné vyšetrovanie bolo uzavreté v roku 2011.

„Je jasné, že toto bohvie koľké vyšetrovanie skončí rýchlo pri ľade rovnako ako tie predchádzajúce,“ uviedol vo vyhlásení politikov dlhoročný právnik Niccolò Ghedini.

#Taliansko #mafia #Sicília #útoky #silvio berlusconi #atentáty
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku