Caruanová Galiziová zomrela 16. októbra po výbuchu nálože, ktorú niekto umiestnil pod jej vozidlo. Maltskej polícii pri vyšetrovaní asistuje okrem iného FBI a Europol. Dôkazy z miesta nešťastia, ku ktorému došlo len niekoľko stoviek metrov od novinárkinho domova, odobrali holandskí experti.
Úrad maltskej prezidentky Marie-Louisy Coleirovej Precaovej potvrdil, že sa prostredníctvom tretej strany dozvedel, že rodina si „nepraje“, aby sa obradu hlava štátu zúčastnila. „Rodina sa nijako netajila s tým, že si neželá, aby sa na pohreb dostavili predstavitelia štátu,“ uviedol tiež hovorca premiéra Josepha Muscata.
Päťdesiattriročná žurnalistka na jar niekoľko osôb blízkych premiérovi obvinila, že si otvorili účty v Paname, kam posielali nekalo získané peniaze. Premiér bol preto nútený vyhlásiť predčasné voľby, ktoré v júni, keď Malta predsedala Európskej únii, s prehľadom vyhral.
Blogerka a novinárka mala nepriateľov na všetkých stranách. Nedávno tiež obvinila šéfa opozície z prania špinavých peňazí, ktoré vraj pochádzali z londýnskych nevestincov. V poslednej dobe zbierala informácie o pašeráctve ropy z líbyjskej rafinérie tamojšími milíciami.
Šéfredaktori ôsmich najvýznamnejších svetových spravodajských organizácií, napríklad BBC, vyzvali EK, aby vraždu vyšetrila.
Podpredseda EK Frans Timmermans v reakcii maltské úrady vyzval, aby pri vyšetrovaní „obrátili všetko naruby“. „Oči celej Európy sa upierajú na Maltu,“ zdôraznil Timmermans vo vyhlásení. „Prajeme si vyšetrovanie v plnom rozsahu. Nech je súdne stíhané akékoľvek ďalšie previnenie, ktoré sa v tejto súvislosti objaví, aby sa tak mohli napraviť možné systémové chyby,“ uviedol.
Na pohreb pricestoval predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani. Smútočnú omšu v meste Mosta neďaleko novinárkinho domova slúžil maltský arcibiskup Charles Scicluna.