Niektorí Rusi Deň národnej jednoty odignorovali, iní pochodovali s nacionalistami

04.11.2017 16:00
Rusko, pochod nacionalistov
Polícia zadržala jedného z účastníkov nacionalistických pochodov. Autor: ,

Sobotný Deň národnej jednoty, ktorý v Rusku oficiálne nahradil niekdajšie oslavy boľševickej revolúcie, využilo štátne vedenie okrem iného k odovzdávaniu vyznamenaní, zatiaľ čo verejnosť voči sviatku prejavila len vlažný prístup - podľa jedného zo sociologických prieskumov približne iba každý tretí Rus vie, akú udalosť si v sobotu krajiny pripomína.

Z okraja Moskvy bolo ohlásené neveľké zhromaždenie nacionalistov, proti ktorým zakročila polícia: zadržané boli údajne dve desiatky ľudí a niekoľko osôb utrpelo zranenia.

Deň národnej jednoty v ére prezidenta Vladimira Putina vystriedal zrušené oslavy boľševickej revolúcie, ktoré v sovietskych časoch pripadali na 7. novembra. Nový sviatok zavedený v roku 2005 má pripomínať ľudové povstanie v Moskve z roku 1612, pri ktorom boli v Kremli zmasakrovaní poľskí okupanti a Poliaci boli vyhnaní z Ruska.

Počas sviatku pochodovali nacionalisti

V minulých rokoch usporiadali pri tomto výročí svoje pochody ruskí nacionalisti odmietajúci okrem iného prítomnosť prisťahovalcov v krajine. Ich tohtoročného „Ruského pochodu“, ku ktorému dali súhlas miestne úrady na juhovýchodnom okraji Moskvy, sa podľa polície zúčastnilo viac ako 200 ľudí. Podľa organizátorov zhruba dve desiatky demonštrantov policajti zadržali, keď došlo k sporom o obsah transparentov. Z fotografií, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach, je zrejmé, že niekoľko osôb bolo pri policajnom zákroku zranených.

Podľa prieskumu, o ktorom v sobotu informovala agentúra Interfax, len 39 percent opýtaných vie, aký sviatok na sobotu v Rusku pripadá, a 38 percent malo ťažkosti povedať, o aký sviatok ide. Zhruba sedem percent opýtaných uviedlo, že sviatok skutočne oslavuje. Počet tých, ktorí tvrdili, že podobný sviatok ako je Deň národnej jednoty krajina potrebuje, pritom však vzrástol na 78 percent zo 45 percent v roku 2005.

Putin sa pri sobotných oslavách na Červenom námestí stretol s predstaviteľmi rôznych cirkví a tiež s poslucháčmi vojenských škôl a položil kvety pri pamätníku Kuzmu Minina a Dmitrija Požarského, ktorí pred 405 rokmi viedli protipoľské povstania. Prezident tiež odovzdal štátne ceny, okrem iného aj skupine cudzincov za ich príspevok k rozvoju vzťahov svojich krajín s Ruskom: tento rok medzi nimi boli bývalý srbský prezident Tomislav Nikolić, ľubľanský starosta Zoran Janković či francúzsky politik a minister vo vláde prezidenta Françoisa Mitterranda Jean-Pierre Chevènement.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #Deň národnej jednoty
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku