Trump je v Kórei. Potrebné je podľa neho vyriešiť hrozbu zo strany KĽDR

07.11.2017 10:29

Americký prezident k otázke Severnej Kórey povedal: "Nakoniec nájdeme riešenie. Vždy nájdeme riešenie, musíme ho nájsť."

Americký prezident Donald Trump po prílete na 24-hodinovú návštevu Južnej Kórey vyhlásil, že je nutné nájsť riešenie bezpečnostnej hrozby, ktorú predstavujú zbrojné programy KĽDR. Jeho juhokórejský náprotivok Mun Če-in vyjadril nádej, že návšteva šéfa Bieleho domu v krajine bude znamenať obrat v kríze na Kórejskom polostrove.

Pri stretnutí s americkými a juhokórejskými vojenskými veliteľmi na najväčšej americkej armádnej základni v krajine Trump k otázke Severnej Kórey povedal: „Nakoniec nájdeme riešenie. Vždy nájdeme riešenie, musíme ho nájsť.“

Mun očakáva zlom v riešení severokórejskej otázky

Trump sa na americkú základňu Camp Humphreys presunul vrtuľníkom hneď po svojom prílete. Spojené štáty majú od skončenia kórejskej vojny v roku 1953 v krajine 28.500 svojich vojakov.

Neskôr Trump a Mun odišli do prezidentského Modrého domu v metropole Soulu. Mun pred začiatkom rokovaní povedal, že dúfa, že Trumpova návšteva do istej miery zmierni obavy Juhokórejčanov z KĽDR a že bude znamenať „zlom v riešení severokórejskej jadrovej otázky“.

Kritika pre dialóg

Trump vyzdvihol „skvelú spoluprácu“ s juhokórejským prezidentom, hoci medzi Washingtonom a Soulom existujú isté spory, predovšetkým v otázke prístupu ku KĽDR. Americký prezident v minulosti kritizoval Muna za jeho snahy o dialóg s Pchjongjangom.

Trump vo vzťahu ku KĽDR presadzuje tvrdé ekonomické sankcie a tlak na Pchjongjang. V poslednej dobe si severokórejský vodca Kim Čong-un a Trump vymenili sériu urážok, ktoré spolu so severokórejským septembrovým jadrovým testom a množstvom raketových skúšok ďalej zvýšili napätie na Kórejskom polostrove.

Amerického prezidenta po príchode do...
Amerického prezidenta po príchode do juhokórejskej metropoly Soulu vítalo niekoľko stoviek odporcov, ktorí držali transparenty s heslami ako "Nie Trumpovi, nie vojne, áno mieru". Autor: SITA/AP, Lee Jin-man

Nie Trumpovi, nie vojne, áno mieru

Amerického prezidenta po príchode do juhokórejskej metropoly Soulu vítalo niekoľko stoviek priaznivcov, ale aj odporcov, ktorí držali transparenty s heslami ako „Nie Trumpovi, nie vojne, áno mieru“.

Konfliktný bod medzi Južnou Kóreou a USA predstavuje tiež americko-juhokórejská dohoda o voľnom obchode. Trump už skôr avizoval, že sa bude usilovať o zmenu či dokonca zrušenie tejto dohody. Americkí činitelia uviedli, že od tej doby, čo dohoda nadobudla platnosť, sa výrazne zvýšil americký obchodný deficit s Južnou Kóreou.

Šéf Bieleho domu, ktorý je teraz na ceste po Ázii, do Južnej Kórey priletel z Japonska. V pláne nemá návštevu demilitarizovanej zóny na hraniciach s KĽDR, o ktorej médiá špekulovali. V stredu Trump odletí do Číny.

#USA #Severná Kórea #KĽDR #Južná Kórea #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
45,99
Elite žlté ruže a frézie

Elite žlté ruže a frézie

28,99
Sweet červené ruže a ľalie

Sweet červené ruže a ľalie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk