Cieľom opatrenia je podľa amerického ministerstva financií, ktoré sankcie spravuje, zabrániť tomu, aby zo vzájomného obchodu a turistiky profitovali ozbrojené a spravodajské zložky kubánskeho komunistického režimu.
Americký prezident Donald Trump chystané sprísnenie sankčného režimu s Kubou ohlásil už v júni, doteraz trvala príprava tohto opatrenia. Prísnejšie pravidlá vracajú do času pred rokom 2015, keď sa vtedajší americký prezident Barack Obama dohodol s kubánskym náprotivkom Raúlom Castrom na obnovení vzájomných diplomatických vzťahov.
Ministerstvo financií zverejnilo rozšírený zoznam kubánskych subjektov, s ktorými Američania nesmú priamo obchodovať. Ide o desiatky hotelov, obchodov a ďalších podnikov, ktoré sú podľa Washingtonu spojené s kubánskou armádou.
USA chcú tiež znemožniť, aby sa americký export na Kubu dostal k zakázaným subjektom. Americkým turistom sa pri cestách na karibský ostrov ukladá povinnosť využívať služby spoločností so sídlom v USA. Americký zástupca organizácie im potom bude musieť robiť doprovod.
Zakázali aj päťhviezdičkový hotel
Príkladom novo zakázaného hotela je havanské luxusné ubytovacie zariadenie Manzana Kempinski, ktoré prevádzkujú spoločne hotelový reťazec Kempinski sídliaci vo Švajčiarsku a spoločnosť Gaviota, ktorá spadá pod kubánsku armádu. Hotel je v prevádzke od tohto roku a je jediným, ktorý na Kube spĺňa medzinárodné štandardy piatich hviezdičiek.
Trump v júni pri ohlasovaní zmeny politiky otvorenosti voči Kube, v rámci ktorej sprísnil pravidlá týkajúce sa cestovania Američanov na Kubu či zasielanie finančných prostriedkov na ostrov, súčasne sľúbil, že nezruší niektoré diplomatické a obchodné väzby a nezastaví činnosť amerického veľvyslanectva v Havane.
Komerčné lety medzi USA a Kubou budú pokračovať a Američania si ďalej môžu voziť domov kubánske tovary.