Rusko obviňuje USA z pomáhania IS, Sýria chce aby z nej americké vojská odišli

14.11.2017 16:02

Sýrske ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo USA, aby stiahli svoju armádu zo sýrskeho územia, keď je boj proti tzv. Islamskému štátu (IS) pri konci.

USA velia medzinárodnej koalícii, ktorá proti IS v Sýrii bojuje. Americký minister obrany James Mattis vyhlásil, že USA neodídu, kým diplomatické rokovania o Sýrii, ktorá koordinuje OSN, neprinesú nejaký výsledok.

Americkí vojaci a poradcovia pomáhajú kurdsko-arabskej koalícii, ktorá vytláča IS na sever a východ Sýrie. Kurdi si navyše želajú, aby Američania v Sýrii zostali a pomohli zabrániť stretu Kurdov s provládnymi jednotkami.

Americkí predstavitelia tvrdia, že sú v kontakte s Rusmi, aby sa predišlo stretu oboch armád. Rusko bojuje na strane sýrskej vlády. Ruské ministerstvo obrany obvinilo USA, že boj s terorizmom predstierajú a Islamskému štátu pomáhajú.

Nové kolo diplomatických rokovaní o Sýrii pod patronátom OSN sa plánuje na 28. november a Mattis v pondelok povedal, že medzinárodná protiteroristická koalícia zo Sýrie neodíde, kým tieto rozhovory neprinesú nejaký pokrok.

„Spájať prítomnosť Američanov v Sýrii s týmito rozhovormi je len zámienka, ktorá má prítomnosť Američanov ospravedlniť. Toto spájanie je neprijateľné, pretože USA ani iné krajiny si nemôžu žiadne riešenie vynútiť vojensky. Ich prítomnosť naopak krízu predlžuje a komplikuje. Sýria žiada okamžité a bezpodmienečné stiahnutie Američanov,“ povedal zástupca sýrskeho ministerstva zahraničných vecí.

#Islamský štát #Rusko #Sýria #USA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
23,99
Kytica Zimona 14

Kytica Zimona 14

29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk