Austrálčania sú o krok bližšie k homosexuálnym manželstvám

Austrálčania sa v referende vyslovili za to, aby krajina umožnila homosexuálom uzatvárať manželstvo. Za hlasovalo skoro 62 percent zúčastnených voličov. Plebiscitu sa zúčastnilo 12,7 milióna Austrálčanov, teda takmer 80 percent oprávnených voličov.

15.11.2017 10:00
Austrália homosexuálne manželstvá Foto: ,
Austrálčania v Sydney oslavovali výsledok referenda o homosexuálnych manželstvách.
debata

Hoci pre vládu hlasovanie nie je záväzné, premiér Malcolm Turnbull už povedal, že sa bude snažiť presadiť schválenie zákona o homosexuálnych manželstvách v parlamente ešte tento rok. V Sydney sa zišli na oslavu výsledku tisíce ľudí, oslavovalo sa tiež v Melbourne.

Podľa austrálskeho štatistického úradu zvíťazili priaznivci homosexuálnych sobášov vo všetkých štátoch a teritóriách rozľahlej Austrálie. V prípade schválenia patričného zákona sa Austrália stane 26. krajinou, ktorá zlegalizuje sobáše osôb rovnakého pohlavia.

"(Austrálčania) hlasovali za férovosť, za záväzok, za lásku. A teraz je na nás, zákonodarcoch, aby sme sa s tým vysporiadali v parlamente. Austrálčania nás poverili a tú prácu je potrebné urobiť tento rok, pred Vianocami. K tomu sa musíme zaviazať, "povedal Turnbull po vyhlásení výsledkov.

Konzervatívci zabojujú za obmedzenia

Senátor z jeho Liberálnej strany Austrálie Dean Smith už predložil návrh zákona na legalizáciu homosexuálnych sobášov. Očakáva sa, že konzervatívni poslanci sa budú snažiť do textu presadiť aspoň nejaké obmedzenia, napríklad umožniť súkromným sobášnym agentúram odmietnuť homosexuálne páry. S tým súhlasí aj komunita moslimov a konzervatívnych kresťanov.

Na mohutnú oslavu v Sydney prišiel aj výkonný riaditeľ austrálskej leteckej spoločnosti Qantas Alan Joyce, ktorý sa k svojej homosexuálnej orientácii otvorene hlási.

Povedal, že je to úžasný výsledok, a vyzval premiéra, aby rýchlo presadil zákon. Olympionik Ian Thorpe, ktorý sa k svojej orientácii prihlásil pred tromi rokmi, bol v Sydney takisto a novinárom priznal, že mal strach, ako hlasovanie dopadne.

„Ten výsledok je veľmi dôležitý pre mnoho ľudí v tejto krajine. Znamená to, že city, ktoré prechovávate k nejakej osobe, sú rovnocenné, nech je to ktokoľvek,“ vyhlásil.

debata chyba
Viac na túto tému: #Austrália #homosexuálne manželstvá #LGBTI+