Británia vyčlení na brexit tri miliardy libier, oznámil britský minister financií

22.11.2017 15:56

"Do prípravy brexitu sme investovali už takmer 700 miliónov libier a dnes vyčleňujeme pre najbližšie dva roky ďalšie tri miliardy libier," povedal minister financií Philip Hammond poslancom.

Britská vláda v nadchádzajúcich dvoch rokoch vyčlení mimo už vynaložené prostriedky tri miliardy libier na prípravu odchodu krajiny z Európskej únie. Povedal to v parlamente minister financií Philip Hammond pri predstavovaní nových rozpočtových opatrení. Hammond súčasne oznámil nové odhady ekonomického rastu nezávislého Úradu pre rozpočtovú zodpovednosť (OBR). V tomto roku má ekonomika vzrásť o 1,5 percenta. V marci pritom odhad počítal so zvýšením hrubého domáceho produktu (HDP) o dve percentá.

„Do prípravy brexitu sme investovali už takmer 700 miliónov libier a dnes vyčleňujeme pre najbližšie dva roky ďalšie tri miliardy libier,“ povedal Hammond poslancom. Británia má z EÚ odísť v marci 2019.

OBR pred zhoršením svojej prognózy varoval už v októbri. Nižší ekonomický rast bude pre Hammonda znamenať nižšie príjmy z daní, čo ohrozuje splnenie cieľov na zlepšenie verejných financií Británie.

Britské médiá píšu o Hammondovom prejave ako o kľúčovom pre jeho ďalšie politické prežitie, pretože je známe, že má spory s premiérkou Theresou Mayovou. Časť tlače súdi, že Mayová by ho najradšej nahradila niekým, kto je pre brexit zapálenejší, ale netrúfa si, pretože nemá dostatočne silnú pozíciu.

#Philip Hammond #Brexit
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Kytica Lotos by Ivana Štanclová

Kytica Lotos by Ivana Štanclová

87,99
Elite červené ruže a frézie

Elite červené ruže a frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk