Obrat SPD: Strana nevylučuje spoluprácu s Merkelovou, Schulz ide k prezidentovi

V nemeckej sociálnej demokracii (SPD) sa objavujú čoraz častejšie hlasy, aby strana úplne nevylučovala povolebnú spoluprácu s konzervatívnou úniou CDU/CSU.

23.11.2017 10:41
debata (9)

Aj keď pokračovanie doterajšej veľkej koalície stále nie je pravdepodobné, mohla by SPD s CDU/CSU uzavrieť istú obdobu opozičnej zmluvy a podporovať menšinovú vládu konzervatívcov.

„Musíme diskutovať o všetkých možnostiach. A čas na to si urobíme,“ povedal denníku Passauer Neue Presse podpredseda sociálnych demokratov Thorsten Schäfer-Gümbel. „Keď nie je možná koalícia, sú možné menšinové vlády tolerované rôznymi stranami s výnimkou AFD,“ nechal sa zase počuť Matthias Miersch z ľavicového krídla strany.

Pakt stability

Predseda sociálnych demokratov v najväčšej spolkovej krajine Severnom Porýní-Vestfálsku Michael Groschek hovorí rovno o možnosti vytvorenia „paktu stability“. SPD by podporila menšinovú vládu vedenú CDU výmenou za dohodu o otázkach ako je „spravodlivá“ daňová politika, zabezpečenie dôchodkov alebo reforma Európskej únie.

Takáto konštelácia by bola čiastočne podobná českej opozičnej zmluve medzi ČSSD a ODS z rokov 1998 až 2002. ODS vtedy umožnila vznik menšinovej vlády ČSSD okrem iného výmenou za kreslá predsedov oboch parlamentných komôr. Slovensko v ére samostatnosti menšinovú vládu nikdy nemalo.

Schulz situáciu preberie s prezidentom

O možnej podpore menšinovej vláde, ktorá v spolkovej republike ešte nikdy na celoštátnej úrovni nevznikla, sa v Nemecku hovorí preto, že doterajšie rokovania o koalícii CDU/CSU, slobodných demokratov (FDP) a Zelených stroskotala. FDP sa navyše nechala počuť, že by do takejto vlády nevstúpila ani po prípadných predčasných voľbách.

Možnosti ďalšieho politického vývoja bude vo štvrtok s prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom diskutovať šéf SPD Martin Schulz.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Angela Merkelová #SPD #CDU/CSU #Martin Schulz #Frank-Walter Steinmeier
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy