Zeman sa u Putina prihovoril za prepustenie ukrajinského duchovného

23.11.2017 13:24
Vladimir Putin, Miloš Zeman
Ruský prezident Vladimir Putin so svojím českým náprotivkom Milošom Zemanom počas návštevy českej hlavy štátu v Rusku. Autor: ,

Český prezident Miloš Zeman sa pri utorkovom stretnutí so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom prihovoril za prepustenie ukrajinského duchovného a teológa Igora Kozlovského, ktorého väznia proruskí povstalci na Kryme.

Skoršie intervencie adresované vodcovi doneckých separatistov Alexandrovi Zacharčenkovi zostali bez odpovede, povedal Zeman českým novinárom v Moskve.

Šesťdesiatdva­ročného Kozlovského, duchovného, teológa a religionistu zatkli vlani v januári v Donecku, obvinili ho zo špionáže a nezákonného držania zbraní a odsúdili na dva a pol roka väzenia.

Kozlovskij, ktorý od začiatku proruského povstania proti násilnostiam protestoval, je chorý. Oslobodiť by ho podľa českého prezidenta mohli v rámci výmeny zajatcov.

Absencia akejkoľvek reakcie z Donecka na Zemanovu žiadosť českú hlavu štátu pohoršila. O takzvanej Doneckej ľudovej republike sa preto prezident odteraz bude vyjadrovať nepriaznivo.

Zeman sa vrátil k afére okolo článku na webe ruskej armádnej televízie Zvezda, ktorý vychvaľoval sovietsku okupáciu Československa v roku 1968. Poukázal na to, že text zo servera stiahli a na jeho mieste sa objavila pochvalná informácia o takzvanej pražskej jari. Je to podľa neho dôkaz, že „novinári plne zodpovedajú charakteru prostitútok“.

O prezidentských voľbách, ktoré sú v Česku naplánované na január a v Rusku na marec, Zeman s Putinom nehovoril. Ako bonmot vraj len poznamenal, že si nie je istý, či doterajší ruský prezident zvíťazí so ziskom 70 alebo 80 percent.

0 debata debata
Viac na túto tému: #Miloš Zeman #Vladimir Putin