Danko členom zahraničného výboru vysvetlí, že je dôležité nemať čierno-biele videnie

23.11.2017 17:57, aktualizované: 18:24
Andrej Danko
Predseda SNS Andrej Danko Autor: ,

Predseda parlamentu sa obáva, že Slovensku pre hádky ujde vlak medzinárodnej spolupráce.

Predseda parlamentu Andrej Danko sa zúčastní na zasadaní parlamentného zahraničného výboru, aby poslancom vysvetlil, že je dôležité nemať čierno-biele videnie. Ako dnes ďalej povedal novinárom na brífingu, v ktorom reagoval na uznesenie, že má výboru vysvetliť svoj prejav na pôde ruskej Štátnej dumy, urobí tak napriek tomu, že uznesenie je v rozpore s rokovacím poriadkom. „Na zlé rozhodnutia netreba reagovať zlom,“ povedal s tým, že uznesenie výboru zapadá do rôznych nálad, ktoré sa objavili po jeho návrate z Ruska. „Prekvapuje ma reakcia spoločnosti a niektorých fundovaných ľudí,“ skonštatoval.

Podľa Danka Slovensku hrozí, že mu pre spory okolo zahraničnopoli­tickej orientácie „ujde vlak medzinárodnej spolupráce“. Príklad si podľa neho v tejto oblasti treba brať napríklad z ČR, ktorej prezident Miloš Zeman sa stretáva s prezidentmi Spojených štátov, Ruska alebo Číny. Rusko podľa Danka nie je možné odsudzovať podľa minulosti a komunistickej ideológie. „Videl som štát, kde si podávajú ruky svetoví politici,“ uviedol s tým, že Rusko v poslednom čase navštívil napríklad nemecký prezident alebo predseda izraelského Knessetu. „Veľké národy dokážu viesť dialóg,“ zdôraznil s tým, že nevidí dôvod hádať sa, kto je proruský alebo proamerický. „Chcem byť proslovenský,“ vyhlásil. Pokiaľ ide o otázku zabratia Krymu, toto podľa Danka spolu s problematikou Kosova alebo Katalánska patrí právnikom. Zároveň kritizoval opozíciu, že sa pri hlasovaní na pôde výboru spojila s ĽS NS.

Predseda Národnej rad SR Andrej Danko by mal parlamentnému zahraničnému výboru vysvetliť svoje vystúpenie v ruskej Štátnej dume. Uzniesol sa na tom výbor prostredníctvom hlasov opozičných poslancov. Danko vystúpil s prejavom v Štátnej dume minulý týždeň počas oficiálnej návštevy Ruska. Za to si vyslúžil kritiku opozície aj niektorých europoslancov. V prejave mimo iného povedal, že bez silného Ruska nie je možné zabezpečiť svetový mier.

Predseda parlamentu a SNS Andrej Danko nezostal podľa liberálov svojej povesti nič dlžný. Strana Sloboda a Solidarita sa výrazne ohradzuje voči absurdným tvrdeniam Danka, ktorý navodzuje dojem, že strana SaS paktuje s Kotlebovou ĽSNS. „Poslanci za stranu SaS Peter Osuský a Juraj Droba podporili na zahraničnom výbore NR SR návrh uznesenia nezaradeného poslanca demokratickej opozície Zsolta Simona. Tento návrh podporili aj kotlebovci bez akejkoľvek predchádzajúcej dohody s demokratickou opozíciou,“ uvádza sa v stanovisku strany. S tým, že podľa logiky Andreja Danka, keď demokratická opozícia navrhne odvolanie nekompetentného ministra Ficovej vlády a poslanci klubu ĽSNS tento návrh podporia, opozícia automaticky kooperuje s ĽSNS. „Ide o absurdné videnie a vnímanie politiky, príznačné pre politika kalibru Andreja Danka,“ zdôrazňujú liberáli. Predsedovi parlamentu SaS odporúča, aby sa nad sebou zamyslel práve on. „Na jednej strane podporuje deklaráciu, ktorou sa prihlási k proeurópskemu smerovaniu Slovenska. Už o pár dní neskôr povie v ruskej Dume tamojším poslancom, že vysoko oceňuje ich otvorenosť a schopnosť riešiť problémy korektným dialógom. Toto odkáže pán Danko krajine, ktorá násilne anektovala Krym,“ upozorňuje SaS.

Poslankyňa NR SR za hnutie Sme rodina Adriana Pčolinská podporila návrh, aby Danko s výsledkami a okolnosťami cesty do Ruska oboznámil priamo poslancov Zahraničného výboru NR SR, pretože okolo jeho pracovnej cesty v Ruskej federácii sa rozpútala polemika. „Zároveň sa však domnievam, že najvyšší ústavní činitelia majú svoje aktivity konzultovať s ministerstvami vtedy, ak to oni sami uznajú za vhodné a potrebné. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák si svoje poznámky pre médiá smerom k predsedovi NR SR, ale zároveň aj k prezidentovi SR mohol odpustiť. Mal im ich povedať medzi štyrmi očami, len to by musel svoj mandát plnohodnotne vykonávať na Slovensku a nie v New Yorku,“ vyhlásila Pčolinská.

#Andrej Danko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
28,99
Perla ružová hortenzia

Perla ružová hortenzia

42,99
Sweet červené ruže a hypericum

Sweet červené ruže a hypericum

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk