- V tomto roku Severná Kórea už vyslala 21 striel pri 15 raketových testoch.
- Presné údaje o počte rakiet, ktoré má režim k dispozícii, nie sú oficiálne dostupné. Podľa odhadov z roku 2015 vlastní Kórejská ľudová armáda (KLA) cez tisíc rakiet rôznych typov.
- Balistická strela je strategická raketa schopná prepravovať s vysokou presnosťou na rozličné vzdialenosti bojové hlavice vybavené konvenčnou výbušninou alebo častejšie jadrovou alebo termonukleárnou náložou.
- Tieto rakety sa podľa dĺžky doletu delia na balistické strely krátkeho, stredného a dlhého doletu. Strely krátkého doletu majú dolet maximálne 1000 kilometrov, ale často len niekoľko kilometrov. Môžu za určitých podmienok dosiahnuť vzdialenosť okolo 6000 kilometrov.
- Medzikontinentálne strely môžu za určitých podmienok dosiahnuť vzdialenosť okolo 6 000 kilometrov.
Foto: SITA/AP, Shizuo Kambayashi
- Medzi typy rakiet, ktoré tento rok vyslala KĽDR, patria raketa krátkeho doletu Scud, raketa stredného doletu Pukguksong-2, raketa krátkeho až stredného doletu KN-17 a raketa stredného až dlhého doletu Hwasong-12 a Hwasong-14.
- Severná Kórea niekoľkokrát neúspešne testovala obávanú dvojstupňovú interkontinentálnu balistickú raketu Tepodong-2, ktorá by podľa odhadov mohla s doletom vyše 6 000 kilometrov teoreticky ohroziť tiež americký štát Aljaška. Pri prvom teste v júli 2006 letela asi 40 sekúnd a potom explodovala.
- V apríli 2009 sa Severná Kórea neúspešne pokúsila vyniesť na obežnú dráhu komunikačný satelit Kwangmjongsong-2. Raketa Tepodong-2 letela asi 3 000 kilometrov, než spadla do mora. V decembri 2012 KĽDR vypustila balistickú raketu Unha-3, čo je verzia rakety Tepodong-2, ktorá vyniesla na obežnú dráhu okolo Zeme družicu Kwangmjongsong-3 (Jasná hviezda).
- Začiatkom tohtoročného júla KĽDR vôbec prvýkrát úspešne vyskúšala medzikontinentálnu balistickú raketu. Strela Hwasong-14 letela 39 minút a dosiahla výšku 2 802 kilometrov. Americké tichomorské velenie predtým oznámilo, že zaznamenalo odpal rakety z územia KĽDR a že dráhu strely sledovalo po dobu 37 minút. Otestovaná raketa môže podľa odborníkov zasiahnuť Aljašku.
- Koncom júla KĽDR potvrdila odpálenie ďalšej medzikontinentálnej rakety. Test podľa Severokórejčanov preukázal, že majú na dostrel celé územie USA. Pchjongjang uviedol, že raketa letela 47 minút a urazila 998 kilometrov. Podľa expertov by raketa mohla zasiahnuť Los Angeles aj ďalšie veľké mestá v USA.
- V polovici septembra KĽDR odpálila už šiestu raketu, ktorá preletela Japonsko a doletela zo všetkých najďalej – údajne prekonala vzdialenosť 3 700 kilometrov. Prvýkrát severokórejská raketa preletela japonské územia v roku 1998, druhýkrát v roku 2009, tretíkrát v decembri 2012, štvrtýkrát vo februári 2016, piatykrát koncom tohtoročného augusta (vtedy išlo o raketu Hwasong-12 schopnú niesť jadrovú nálož).
- Bezpečnostná rada OSN v septembri schválila nové sankcie proti Severnej Kórei kvôli šiestemu a doteraz najsilnejšiemu jadrovému testu, ktorý krajina vykonala 3. septembra. Rezolúcia je už deviatou svojho druhu od roku 2006. Vytúžený účinok ale nemala žiadna z nich. KĽDR naopak skôr pohrozila plánom útoku na americký tichomorský ostrov Guam.
- Spojené štáty a ich spojencov najviac znepokojujú rakety dlhého doletu KN-14 a KN-08, ktoré by sa mohli dostať do vzdialenosti až 11 500 kilometrov.
- Súčasný severokorejský vodca Kim Čong-un otestoval za menej ako šesť rokov svojej vlády viac ako 80 balistických striel. To je viac, než koľko ich za dobu svojho vládnutia vyslal jeho otec Kim Čong-il a dedko Kim Ir-sen dohromady.
- KĽDR zatiaľ vykonala tiež päť overených jadrových testov v rokoch 2006, 2009, 2013 a dva v roku 2016, pravdepodobne pomocou bômb z plutónia.