USA vojnu nechcú, ale ak prepukne, režim KĽDR bude „úplne zničený,“ povedala americká veľvyslankyňa pri OSN Nikky Haleyová. Podľa nej bolo utorkové odpálenie strely pokročilejšie než v predchádzajúcich prípadoch. Hrozba z KĽDR tak narastá, dodala.
Haleyová preto vyzvala všetky krajiny k prerušeniu kontaktov s Pchjongjangom. Čína by podľa Washingtonu mala ukončiť dodávky ropy do KĽDR. Americké ministerstvo zahraničia vyzvalo Nemecko, aby z totalitnej krajiny stiahlo svojho veľvyslanca, napísala agentúra DPA.
Haleyová volá aj po vyhostení všetkých Kórejcov, ktorí pracujú v zahraničí. Spomenula aj možnosť odobrať KĽDR výsady spojené s členstvom v OSN vrátane hlasovacieho práva v tejto jedinej univerzálnej medzinárodnej organizácii.
Komunistická Severná Kórea uskutočnila v utorok večer SEČ ďalšiu skúšku balistickej rakety. Pchjongjang tvrdí, že strela je schopná zasiahnuť celé Spojené štáty. Test kritizovali aj tradiční spojenci KĽDR a stáli členovia BR OSN Čína a Rusko.
Havaj oživuje varovný systém
Havajské úrady sa rozhodli oživiť dlhoročný varovný systém z čias studenej vojny, ktorý mal upozorňovať obyvateľstvo na možný jadrový úder nepriateľa. Namiesto sovietskych bômb majú však sirény varovať pred severokórejskými strategickými raketami.
Novú funkciu sirén chcú havajské bezpečnostné zložky vyskúšať v piatok. Na ich zvuk sú obyvatelia ostrovov zvyknutí, pretože sirény občas varujú pred možnými živelnými pohromami, napríklad prívalovými vlnami cunami. Zvuk jadrového alarmu má byť však iný.
Americký štát Havaj je k severokórejskému územiu najbližšie, atraktívnym terčom by sa pre Pchjongjang mohol stať aj pre početnú prítomnosť americkej armády.
Na Havajské ostrovy by nová severokórejská raketa dopadla 20 minút po štarte.