Spojené štáty odstúpili od paktu OSN o migrácii

Spojené štáty americké odstúpili od Globálneho paktu o migrácii, ktorým chce Organizácia Spojených národov (OSN) podporiť medzinárodnú spoluprácu v otázkach migrácie. Oznámila to americká misia pri OSN, ktorá o rozhodnutí naďalej sa na dohode nepodieľať upovedomila generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa.

03.12.2017 14:45
debata (26)

„Amerika je pyšná na svoje prisťahovalecké dedičstvo a naše dlhodobé morálne vedenie v poskytovaní podpory migrantov a utečencov po celom svete. Žiadna krajina neurobila viac ako USA a veľkorysí budeme aj naďalej. Naše rozhodnutia o prisťahovaleckej politike musia ale vždy robiť len a len Američania,“ uviedla americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haley s tým, že pakt nie je v súlade so suverenitou USA.

Predstavitelia členských štátov Valného zhromaždenia OSN prijali v septembri 2016 Newyorskú deklaráciu o utečencoch a migrantoch. Dokument, ktorý nie je právne záväzný, obsahuje súbor záväzkov týkajúcich sa ochrany migrantov, ich integrácie, vypracovaní usmernení o zaobchádzaní so zraniteľnými migrantmi či posilnení globálneho riadenia migrácie. Deklarácia údajne obsahuje ustanovenia v rozpore s prisťahovaleckou politikou USA, a preto sa administratíva prezidenta Donalda Trumpa rozhodla nezúčastniť na tvorbe paktu, ktorého cieľom je v roku 2018 dosiahnuť medzinárodný konsenzus.

26 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #OSN #migrácia