Ruský žalobca žiada pre exministra Uljukajeva desať rokov väzenia

04.12.2017 11:33
Putin, Uljukajev
Na archívnom zábere sú prezident Vladimir Putin a exminister hospodárstva Alexej Uljukajev počas debaty v Kremli. Autor: ,

Ruský prokurátor požiadal moskovský súd o trest desiatich rokov väzenia pre bývalého ministra hospodárstva Alexeja Uljukajeva za údajnú korupciu. Exminister, ktorý obvinenia odmieta, by mal tiež zaplatiť pokutu vo výške pol miliardy rubľov.

Uljukajev podľa obvinenia prevzal úplatok vo výške dvoch miliónov dolárov (1 682 793 eur), ktoré si odniesol od šéfa mocného ropného koncernu Rosnefť Igora Sečina v taške.

Exminister tvrdí, že sa stal obeťou sprisahania a provokácie, inžinierstva tajnou službou FSB a Sečina. Ten tvrdí, že Uljukajev ako člen federálnej vlády po ňom požadoval úplatok za súhlas ministerstva s tým, že Rosnefť pohltí menšiu, ale výnosnú ropnú firmu Bašněfť.

Podľa štátneho žalobcu je Uljukajevovo tvrdenie o provokácii „chabým pokusom zamaskovať zločin.“ Bývalý minister prevzatie tašky od Sečina nepopiera, tvrdí však, že v nej malo byť víno. Podľa žalobcu je takéto tvrdenie nezmyselné, pretože taška vážila 22 kilogramov, čo „zodpovedá dvom vedrám vína“. Bankovky v hodnote dvoch miliónov dolárov podľa ruskej prokuratúry vážia spolu s taškou 21,95 kilogramu.

Uljukajevovo zatknutie vlani v novembri vyvolalo v Moskve šok, pretože prvýkrát od zániku Sovietskeho zväzu zatkli úradujúceho člena federálnej vlády. Prípad tiež rozvíril špekulácie, že v ruskom vedení sa odohráva boj medzi „jastrabmi“ a umiernenými. Prezident Vladimir Putin zbavil Uljukajeva ministerskej funkcie krátko po jeho zatknutí, v súčasnej dobe je exminister v domácom väzení.

#Alexej Uljukajev #korupcia #Rusko #súd
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
49,99
Kytica Letana 9

Kytica Letana 9

45,99
Elite žlté ruže a frézie

Elite žlté ruže a frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk