Trump pre ropu podpísal zmenšenie chránených území v Utahu

Oblasť Bears Ears, ktorá je teraz menšia o takmer 90 percent, vyhlásil vlani za národnú pamiatku bývalý prezident Barack Obama.

05.12.2017 07:15 , aktualizované: 18:40
debata (8)

Americký prezident Donald Trump formálne potvrdil zmenšenie dvoch chránených oblastí v Utahu o viac ako 5 000 štvorcových kilometrov. Trump počas návštevy utahského parlamentu v Salt Lake City podľa agentúry AP vyhlásil, že tento krok je nápravou škôd, ktoré zneužitím moci napáchala federálna vláda, a že právomoci rozhodovať o území sa vracajú späť jednotlivým štátom.

Koalícia piatich indiánskych kmeňov zažalovala amerického prezidenta Donalda Trumpa za to, že – podľa nich neoprávnene – rozhodol o výraznom zmenšení územia dvoch prírodných rezervácií v Utahu. Podľa Indiánov tým prekročil svoje právomoci a rozhodnutie je neplatné. Indiáni vo svojom podnete argumentujú, že podľa zákona má prezident takéto územia iba vyhlasovať, ale rušiť či zmenšovať ich môže iba Kongres.

„Verejná pôda bude zase slúžiť verejnosti pre použitie,“ vyhlásil v pondelok Trump v Salt Lake City pri slávnostnom oznámení o zmenšení rozlohy týchto dvoch chránených území. Už v minulosti Trump viackrát tvrdil, že jeho predchodcovia právo vyhlasovať takéto územia podľa neho „vysoko nadužívali“.

Byrokrati vo Washingtone sa mýlia

Zmenšenie chránených území, ktoré sa uskutočnilo aj napriek nesúhlasu miestnych indiánskych obyvateľov, umožní v oblasti ťažbu či výstavbu energetických projektov.

„Niektorí ľudia si myslia, že prírodné zdroje Utahu by mala kontrolovať malá skupina byrokratov vo veľmi vzdialenom Washingtone. A viete čo? Mýli sa,“ povedal Trump.

Rozhodnutie sa týka oblastí prírodných útvarov Bears Ears, kde sa nachádzajú bohaté náleziská indiánskych pamiatok a tiež prírodná rezervácia Grand Staircase-Escalante.

Šéf Bieleho domu indiánov popudil už koncom novembra počas stretnutia s veteránmi z druhej svetovej vojny z kmeňa Navahov, keď posmešne označil demokratickú senátorku Elizabeth Warrenovú za legendárnu indiánku Pocahontas. Národný kongres amerických indiánov potom požiadal Trumpa, aby posolstvo Pocahontas nezneužíval.

Oblasti sa výrazne scvrkli

Oblasť Bears Ears, ktorá je teraz menšia o takmer 90 percent, vyhlásil vlani za národnú pamiatku bývalý demokratický prezident Barack Obama. Urobil tak krátko pred odchodom z funkcie, aby v mieste znemožnil ťažbu surovín a komerčný rozvoj, čím rozhneval miestnych republikánov. Podporu naopak našiel u indiánskej populácie.

Rezerváciu Grand Staircase-Escalante, ktorej plocha bola zmenšená asi o 50 percent, v roku 1996 vyhlásil demokratický prezident Bill Clinton.

Obe rezervácie patria do kategórie Národné chránené oblasti, v angličtine National Monuments. Ide o územia, na ktoré sa vzťahujú podobné pravidlá ako na americké národné parky, no vyhlasuje ich na území patriacom federálnej vláde americký prezident.

Medzi National Monuments, ktorých je momentálne 129, sú predovšetkým unikátne prírodné oblasti, ale tiež miesta, na ktorých sa nachádzajú zachované staré indiánske pueblá či iné pamätné miesta z hľadiska histórie. Medzi National Monuments patrí napríklad aj Socha slobody. Podľa Trumpa by nemali o ochrane miestnych území rozhodovať „byrokrati vo Washingtone“, ale jednotlivé štáty, k čomu jeho pondelkový krok prispeje.

O krajine rozhodujú štáty

Trump tento rok v apríli vydal dekrét, ktorým nariadil preveriť niekoľko desiatok národných pamiatok a chránených miest na federálnej pôde, čo sa týkalo aj oboch utahských prírodných rezervácií. Ministerstvo vnútra v septembri odporučilo chránené územia v Utahu – ale aj v Nevade či Oregone – zmenšiť, čo v pondelok Trump svojím podpisom dokončil.

Trump svoje rozhodnutie zdôvodňuje tým, že o využívaní krajiny musia rozhodovať konkrétne americké štáty a ich obyvatelia a že federálna vláda nesmie ich zámery blokovať.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Indiáni #utah #ťažba ropy #prírodná rezervácia #Donald Trump