Protesty proti Trumpovmu rozhodnutiu o Jeruzaleme majú dve obete

, 08.12.2017 12:08, aktualizované: 16:37
Jeruzalem
Ľudia v centre Jeruzalema mávajú palestínskymi vlajkami a protestujú proti rozhodnutiu prezidenta USA Donalda Trumpa. Autor: ,

Dvaja Palestínčania zahynuli v Pásme Gazy pri zrážkach demonštrantov s izraelskými vojakmi. Najmenej 35 ďalších utrpelo zranenia. Protestovali proti rozhodnutiu amerického prezidenta Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Napísala to agentúra AFP s odvolaním sa na palestínske ministerstvo zdravotníctva.

Ide o prvé hlásené obete nepokojov, ktoré rozpútalo kontroverzné stredajšie vyhlásenie Trumpa. Ako prvý podľa ministerstva zomrel 30-ročný Mahmúd Masrí, identita druhej obete v tejto chvíli nie je známa.

Palestínčania podľahli streľbe izraelských vojakov pri hraničnom plote medzi Pásmom Gazy a Izraelom, kde podľa izraelskej armády stovky Palestínčanov váľali horiace pneumatiky a hádzali kamene na vojakov na druhej strane hranice. „Počas výtržností strieľali vojaci cielene na dvoch hlavných podnecovateľov,“ stálo vo vyhlásení armády.

Rozsiahle protesty

V piatok vyšli tisíce moslimov po poludňajších modlitbách do ulíc Istanbulu, aby protestovali. Demonštrácie sa konali aj v Malajzii, Indonézii a Pakistane. V Teheráne stovky ľudí kričali smrť Amerike. Veľké protesty na piatok zvolali aj Palestínčania.

V palestínskom Betleheme polícia rozháňala dav slzným plynom. Na televíznych záberoch je vidieť ľudí, ako hádžu kamene, ulicu zahalenú dymom a demonštrantmi so šatkami cez tvár. V Gaze je v uliciach niekoľko tisíc ľudí a ďalšie sa začínajú schádzať pred jeruzalemskou mešitou Al-Aksá. Izrael vyslal na rizikové miesta početnej posily.

V Istanbule sa protest konal v štvrti Fatih v európskej časti mesta. Ľudia niesli nápisy Jeruzalem je naša česť, Preč s Amerikou, preč s Izraelom. Smrť obom krajinám požadovali Iránci na proteste v Teheráne. Podľa iránskych médií sa podobné akcie konajú aj v ďalších iránskych mestách.

Al-Kájda: Útočte na americké ciele

Demonštráciu, na ktorú prišli v pakistanskej metropole Islamabade stovky ľudí, zvolali islamistické skupiny. Pálili sa Trumpove podobizne a podobné akcie sa konali aj v Karáčí a Láhaure.

K zhromaždeným hovorili islamisti, ktorí vyzývali moslimské krajiny na prerušenie vzťahov s USA, čo má Trumpa donútiť, aby svoje rozhodnutie odvolal. Pakistanské ministerstvo zahraničia vo svojom vyhlásení uviedlo, že Trump mení „právny a historický“ status Jeruzalema.

Proti Trumpovmu rozhodnutiu protestovali ľudia aj v Betleheme.

Na útoky na americké ciele a tiež na spojencov USA vyzvala teroristická organizácia al-Kájda. Na svojej webovej stránke nabáda ku svätej vojne a Spojené štáty označuje za moderného „faraóna“ utlačujícího moslimov. „Najistejší a najrýchlejší spôsob konfrontácie s faraónom našej doby – Amerikou – je viesť džihád v mene Alaha a útočiť na záujmy USA a ich sionistických a križiackych spojencov všade na svete,“ uvádza sa vo vyhlásení skupiny.

Proti Trumpovmu rozhodnutiu protestovali tisíce Malajsijcov a Indonézanov. Politici oboch krajín sa pripojili k tým, ktorí s Trumpovým rozhodnutím nesúhlasia. Pred americkým veľvyslanectvom v Kuala Lumpure ľudia pálili americké vlajky a volali protiamerické heslá. Aj v Jakarte sa demonštrácie konali pred zastupiteľským úradom USA. Niektorí ľudia tam prišli s palestínskou vlajkou. Jakartská polícia bola pripravená úrad chrániť.

Trump sa v stredu rozišiel s doterajšou americkou politikou a povedal, že uznáva Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Väčšina sveta sa domnieva, že o statusu sa musí konať.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok vyzval na pokoj. Trumpovo rozhodnutie už skôr označil za poľutovaniahodné a jednostranné. Povedal, že „žiadny regionálny problém sa nedá riešiť jednostranným rozhodnutím alebo použitím práva silnejšieho“.

Bojkot návštevy Mika Pencea

Palestínske vedenie chce bojkotovať návštevu amerického viceprezidenta Mika Pencea, ktorý má byť v oblasti v druhej polovici decembra.

Džibríl Radžúb z vládnuceho Fatahu povedal, že Pence nie je na palestínskych územiach vítaný. Palestínčania tak reagujú na stredajšie oznámenie amerického prezidenta Donalda Trumpa o Jeruzaleme. Washington uviedol, že bojkot Penceovej návštevy bude kontraproduktívne.

Radžúb povedal, že Pence sa chcel 19. decembra stretnúť s palestínskym vodcom Mahmúdom Abbásom. Palestínčania už skôr hrozili prerušením kontaktov s USA. Viceprezident mieri aj do Izraela.

Trump sa rozišiel s doterajšou americkou praxou a rozhodol sa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Už vo štvrtok sa kvôli tomu konali protesty, pri ktorých podľa palestínskych zdrojov bolo zranených okolo 50 ľudí.

#USA #Palestína #jeruzalem #Izrael
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
49,99
Kytica Letana 9

Kytica Letana 9

45,99
Elite žlté ruže a frézie

Elite žlté ruže a frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk