Soros ako mŕtve prasa, ďalší útok Fideszu na amerického finančníka

Podľa Open Society Foundation je fotografia príkladom oficiálne akceptovaného antisemitizmu v orbánovskom Maďarsku.

08.12.2017 18:44
debata (7)

Maďarská pobočka mimovládky Open Society Foundation sa v piatok ostro ohradila voči fotografii, ktorú na svojom facebookovom profile zverejnil popredný politik strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána. Na snímke, ktorú poslanec Fideszu János Pócs, ako nad ňou píše, získal „od priateľov“, je zobrazené mŕtve na zemi ležiace prasa, a na ňom je nápis „Ö VOLT A SOROS“. To v maďarčine znamená zároveň „ďalší na rade“, ale aj „bol to Soros“.

Podľa maďarskej pobočky Open Society Foundation je fotografia „ďalším príkladom oficiálne akceptovaného antisemitizmu v orbánovskom Maďarsku“. Pócs odmieta, že by obrázok akokoľvek súvisel so Sorosom. Tomu je však ťažko uveriť, keďže Soros a jeho údajný vplyv na maďarskú a svetovú politiku je pre Orbána a jeho Fidesz už niekoľko rokov vnútropolitickou témou číslo jedna.

Soros, 87-ročný americký finančník a filantrop s maďarskými koreňmi, sa stáva čoraz častejším terčom nacionalistických politikov a ich priaznivcov po celom svete. Tŕňom v oku je im predovšetkým jeho podpora liberalizmu, menšín, utečencov a ľudských práv. Priaznivci konšpiračných teórií ho radi vykresľujú aj ako súčasť finančnej elity, ktorá podľa nich ovláda svet.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #George Soros