Vysoký diplomat OSN opustil po štyroch dňoch rokovaní KĽDR

, 09.12.2017 14:49, aktualizované: 10.12.2017 08:46
Feltman, osn, korea
Námestník generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti Jeffrey Feltman (vstrede) prišiel do KĽDR ako prvý zástupca po šiestich rokoch. Autor: ,

Vysoký diplomat Organizácie spojných národov opustil po štyroch dňoch rokovaní s predstaviteľmi ministerstva zahraničia Severnú Kóreu.

Námestník generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti Jeffrey Feltman prišiel do krajiny v čase silného napätia na Kórejskom polostrove vyvolanom sérií raketových a jadrových testov KĽDR a bol prvým zástupcom OSN, ktorý navštívil KĽDR, po šiestich rokoch.

K detailom cesty sa zatiaľ odmietol vyjadriť s tým, že musí najprv informovať generálneho tajomníka OSN, napísala agentúra AP.

Feltman sa počas svojho pobytu v Severnej Kórei stretol s ministrom zahraničia Ri Jong-Hoom, jeho námestníkom Pak Mjong-Kukom a tiež so zamestnancami OSN, ktorí v krajine pôsobia. Do KĽDR pricestoval na pozvanie vlády v Pchjongjangu.

Návšteva pomohla

Severokórejská tlačová agentúra KCNA uviedla, že Feltman vyjadril ochotu zmierniť napätie na Kórejskom polostrove a uznal negatívne dopady sankcií na humanitárnu pomoc pre krajinu.

Predstavitelia krajiny a Feltman sa podľa správy KCNA, na ktorú sa odvoláva agentúra Reuters, zhodli, že jeho návšteva pomohla prehĺbiť porozumenie a dohodli sa na pravidelnej komunikácii.

Jeffrey Feltman a minister Ri Yong-ho sa zhodli, že súčasná situácia na kórejskom polostrove predstavuje najväčší bezpečnostný problém na svete. Informáciu potvrdil hovorca OSN Stéphane Dujarric s tým, že podľa Feltmana situáciu vyrieši len diplomatická dohoda.

Naposledy bol vysoký predstaviteľ OSN na návšteve v Severnej Kórei v roku 2011, kedy do KĽDR zavítala hlavná koordinátorka humanitárnej pomoci OSN Valerie Amosová. O rok skôr bol v Severnej Kórei Feltmanov predchodca Lynn Pascoe. Feltman je najvyššie postaveným Američanom na sekretariáte OSN. Predtým pracoval pre americké ministerstvo zahraničia, v KĽDR však nereprezentoval záujmy Spojených štátov.

V Severnej Kórei pôsobí šesť agentúr OSN s 50 zahraničnými pracovníkmi.

#Severná Kórea #OSN #KĽDR
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
49,99
Kytica Jesona 7

Kytica Jesona 7

28,99
Kytica pre pána protea

Kytica pre pána protea

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk