Ministri arabských štátov odsúdili Trumpa, navrhujú aj sankcie

10.12.2017 08:55
trump, jeruzalem, protest, dzalalabad
Protesty proti rozhodnutiu Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela v afganskom Džalálábáde. Autor: ,

Ministri zahraničia, ktorí sa v Káhire zišli na mimoriadnom summite Ligy arabských štátov (LAS), odsúdili rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.

Len hŕstka z nich však prišla s konkrétnymi návrhmi, ako krokom Washingtonu čeliť. Libanonský minister zahraničia Džibrán Basile chce zvážiť zavedenie ekonomických sankcií voči USA, palestínsky minister Rijád Málikí zase chce vyzvať štáty, aby uznali Palestínu s východným Jeruzalemom ako jeho hlavným mestom.

„Proti (Trumpovmu) rozhodnutiu musíme prijať preventívne opatrenia … počnúc tými diplomatickými, cez politické, až po ekonomické a finančné sankcie,“ uviedol Basila. Podľa neho ale môže byť Trumpov postup pre arabské štáty dôležitý v tom, že ich prebudí z letargie.

Trump dal v stredu pokyn k presunu amerického veľvyslanectva do Jeruzalema, a rozišiel sa tak so svojimi predchodcami. Status Jeruzalema je citlivá téma a podľa zvyšku sveta sa o postavení mesta má hovoriť počas izraelsko-palestínskych rozhovoroch.

V piatok sa konali v moslimskom svete búrlivé protesty, pri ktorých zahynul jeden človek a množstvo ľudí bolo zranených. Demonštrácie pokračovali aj cez víkend a Trumpov výrok výrazne ovplyvní aj plánovanú cestu jeho viceprezidenta Mikea Penceho na Blízky východ. Na protest plánované schôdzky s ním v sobotu odvolal imám káhirskej mešity Al-Azhar, považovaný za hlavu sunnitského islamu a aj pápež egyptskej koptskej cirkvi Tavadros II. i palestínske vedenie.

#Izrael #USA #jeruzalem #Liga arabských štátov #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku