Liga arabských štátov medzitým varovala, že Trumpovo rozhodnutie povedie k rastu násilia.
Šéfovia diplomacií Ligy arabských štátov v sobotu na mimoriadnom rokovaní v Káhire odsúdili Trumpov krok ako „nebezpečné porušenie medzinárodného práva“. Trump tak podľa vyhlásenia podkopal dôveru Arabov voči americkému úsiliu o mierový proces medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.
Mierový proces môže pokročiť, ak Palestínčania uznajú skutočnosť, že Jeruzalem je hlavné mesto Izraela.izraelský premiér Benjamin Netanjahu
Viacerí ministri navrhovali aj konkrétne opatrenia voči Washingtonu. „Ak s tým nič neurobíme, bude veľa ďalších tragédií,“ upozornil šéf irackej diplomacie Ibrahim al-Džáfari. „Nijaká normalizácia (s Izraelom), nijaké kompromisy,“ dodal. Libanonský šéf diplomacie Džibrán Básil ešte pred rokovaním vyhlásil, že chce zvážiť zavedenie ekonomických sankcií voči USA. Ministri z vyše 20 arabských krajín sa napokon dohodli, že sa budú usilovať o to, aby americké rozhodnutie odmietla aj Bezpečnostná rada OSN. Spojené štáty v nej však majú právo veta.
Podľa šéfa palestínskej diplomacie Rijáda Málikího Palestínčania už nemôžu považovať Spojené štáty za sprostredkovateľa v mierovom procese, pretože Washington sa postavil na jednu stranu sporu. Ak rezolúcia, ktorá má odsúdiť krok Washingtonu, neprejde Bezpečnostnou radou OSN, arabské štáty sa podľa neho budú snažiť presadiť ju cez Valné zhromaždenie OSN.
Trumpovo rozhodnutie vyvolalo vo svete búrlivé protesty. V Libanone, kde žije takmer pol milióna palestínskych utečencov, zasahovala proti demonštrantom pred americkou ambasádou v Bejrúte polícia slzným plynom. Počas víkendu pokračovali násilné protesty v Izraeli a na palestínskych územiach. Pri zrážkach s políciou a náletoch zomreli od piatka najmenej štyria ľudia, desiatky ľudí bolo zranených.
Demonštranti s palestínskymi vlajkami sa počas víkendu zhromaždili vo viacerých mestách po celom svete – v Indonézii, Afganistane, Pakistane, Maroku, Egypte, Turecku, ale aj pred americkými ambasádami v európskych hlavných mestách. Vo Švédsku, kde sa tiež demonštrovalo proti Trumpovmu výroku, sa v sobotu večer stala terčom podpaľačského útoku synagóga v Göteborgu. Polícia zatkla troch ľudí, pri útoku nebol nik zranený.
V Paríži sa demonštrovalo aj proti návšteve izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ktorého v nedeľu prijal francúzsky prezident Emmanuel Macron. Macron sa pokúšal Netanjahua presvedčiť, aby v záujme prekonania terajšej krízy urobil „odvážne gesto voči Palestínčanom“ a odsúdil aj antisemitizmus a násilie z uplynulých dní. Netanjahu však trval na svojom. „Mierový proces môže pokročiť, ak Palestínčania uznajú skutočnosť, že Jeruzalem je hlavné mesto Izraela,“ citoval Netanjahua denník Le Figaro. Netanjahu má v pondelok v Bruseli rokovať s ministrami zahraničných vecí štátov EÚ.
Trumpov výrok výrazne ovplyvní aj plánovanú cestu amerického viceprezidenta Mikea Penceho na Blízkom východe. Schôdzky s ním už odvolali viacerí náboženskí predstavitelia – imám káhirskej mešity Al-Azhar, považovaný za hlavu sunnitského islamu, a pápež egyptskej koptskej cirkvi Tavadros II. S americkým viceprezidentom sa pred Vianocami nestretne ani vodca Palestínčanov Mahmúd Abbás. Podľa vyhlásenia hnutia Fatah Pence nie je v Palestíne vítaný.