Dodatok navrhol konzervatívec Dominic Grieve a opatrenie má zrejme podporu aj u ďalších „rebelov“ z vládnucej strany. Vláda premiérky Theresy Mayovej pritom ani s ich hlasmi nemá v dolnej komore parlamentu väčšinu.
O dodatku s veľkou pravdepodobnosťou budú hlasovať už v stredu neskoro večer, píšu britské médiá. Aj keby túto bitku Mayová prehrala, podoba kľúčového zákona by sa stále mohla zmeniť v nasledujúcich kolách jeho prerokúvaní.
Predsedníčka už tak neveľmi silnej vlády by sa však rada čiastkovej porážke vyhla a zástancov dodatku sa snaží získať späť na svoju stranu. Vláda pritom už parlamentu prisľúbila možnosť hlasovať o definitívnych podmienkach brexitu, zákonodarcovia však tento scenár chcú ukotviť v legislatíve.
Konzervatívci výhrady myslia vážne
„Nevidím tu vôbec žiadnu možnosť, že by som vo veci ustúpil … Človek musí bojovať za svoje princípy,“ povedal Dominic Grieve. Podľa hlavnej politickej spravodajkyne BBC Laury Kuenssbergovej je aktivita tohto bývalého generálneho prokurátora dôkazom toho, že to tentoraz konzervatívci s výhradami voči vládnej línii „naozaj myslia vážne“.
Komplikácie pre Mayovú prichádzajú len necelý týždeň po tom, čo sa britskí a únioví vyjednávači dohodli na rámcovej podobe zmluvy o britskom odchode z bloku. Už vo štvrtok bude premiérka opäť v Bruseli, kde môžu šéfovia vlád a prezidenti dvadsaťosmičky potvrdiť posun rozhovorov o brexite do druhej fázy určenej budúcim obchodným vzťahom oboch strán a prechodnému obdobiu.
Predmetný zákon o vystúpení z EÚ je základným pilierom legislatívy okolo brexitu, ktorý ruší opatrenia z roku 1972 spájajúce Britániu s EÚ a zároveň presúva existujúcu úniovú legislatívu do britského práva. Finálne podmienky brexitu potom plánuje vláda predložiť parlamentu v osobitnom zákone po ich dohodnutí.
Dodatok o parlamentnom práve veta podporujú zástupcovia väčšiny opozičných strán. Množstvo konzervatívnych poslancov potom denníku The Guardian povedalo, že „verí, že ich je dosť na to, aby v stredu prehlasovali vládu Theresy Mayovej“. „Potrebujeme vo veci brexitu dôkladnú kontrolu, nie bianko šek pre vládnych ministrov,“ povedal agentúre Bloomberg labouristický poslanec Chuk Umunna.