Tusk sa dištancoval od protiimigračných postojov Poľska

Predseda Európskej rady Donald Tusk sa dištancoval od radikálnych protiimigračných postojov poľských lídrov a vyhlásil, že by nikdy nehovoril o migrantoch takým spôsobom ako oni. Vyjadril sa tak vo štvrtok po tom, čo skôr počas týždňa vyvolali búrlivú debatu jeho slová o systéme kvót.

15.12.2017 12:25
Donald Tusk Foto: ,
Donald Tusk.
debata (3)

Bývalý poľský premiér mnohých prekvapil vyhlásením, že systém povinného prerozdeľovania utečencov medzi jednotlivými krajinami je „neefektívny a rozdeľuje“ členov EÚ. Tieto slová nahnevali Taliansko a Grécko, ktoré znášajú najväčší tlak v súvislosti s migračnou krízou. Naopak, za tento výrok ho pochválil nový poľský premiér Mateusz Morawiecki, ktorý skonštatoval, že Tusk už začína hovoriť „ako Poľsko“.

Predseda Európskej rady to však odmieta. „Vždy budem chcieť pomáhať tým, ktorí ochraňujú Európu, avšak nikdy neprejdem na stranu tých, ktorí hovoria o iných s opovrhnutím a bez rešpektu,“ zdôraznil.

Poľská vládna strana často označuje príchody prevažne moslimských utečencov za hrozbu pre bezpečnosť krajiny a jej kresťanskú identitu. Líder strany Jaroslaw Kaczynski dokonca vyhlásil, že utečenci majú parazity a choroby, ktoré môžu byť pre Európanov nebezpečné.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Donald Tusk #Európska rada
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy