Tretina zbraní islamistov pochádza z východnej Európy, ukázala správa

16.12.2017 09:25
ISIL, islamský štát, IS, teroristi
Pochod islamských teroristov z Islamského štátu v Sýrii. Autor:

Organizácia Výskum výzbroje v konfliktoch vydala správu, ktorá mapuje pôvod zbraní, ktoré používajú radikáli z Islamského štátu.

Zbrane pochádzajúce z východnej a strednej Európy tvoria tretinu arzenálu teroristickej organizácie Islamský štát (IS). Podľa spravodajského serveru BalkanInsight to uvádza správa, ktorú zverejnila britská organizácia Výskum výzbroje v konfliktoch (Conflict Armament Research – CAR).

Materiál tejto organizácie, ktorá má mandát Európskej únie na sledovanie toku zbraní v zónach konfliktov, podľa serveru potvrdzuje predchádzajúce zistenie Balkánske investigatívnej spravodajskej siete (Birne) o transferoch zbraní do Sýrie.

Birne odhalila, ako sa dvoma hlavnými zásobovacími cestami, jednu financujú Spojené štáty a druhú Saudská Arábia, premiestňujú veľké množstvá pôvodom sovietskych zbraní z Balkánu sýrskym protivládnym povstalcom, a to v rozpore s medzinárodnými dohodami o obchode so zbraňami.

Podľa CAR tieto zbrane pritom často skončili v rukách bojovníkov Islamského štátu. Mnoho výzbroje sa k radikálom okrem toho dostalo aj z vylúpených skladov sýrskej a irackej armády.

Tri roky trvajúce bádanie podľa správy „Zbrane Islamského štátu“ ukázalo, že tieto dodávky „významne zvýšili množstvo a kvalitu zbraní dostupných silám IS“. To vytvorilo trvalú hrozbu pre regionálnu a globálnu bezpečnosť.

CAR zistila, že viac ako polovica nových zbraní Islamského štátu v Sýrii pochádza z Bulharska. Podľa správy organizácie v rukách bojovníkov tejto islamistickej militantnej skupiny skončilo tiež vojenské vybavenie z Rumunska a Srbska.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zbrane #islamisti #Islamský štát
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku