Britský expremiér Cameron získa významné miesto. Povedie fond na podporu čínskeho megaprojektu

17.12.2017 13:23
David Cameron
Britský expremiér David Cameron. Autor: ,

Niekdajší britský konzervatívny premiér David Cameron získa vedúcu funkciu vo fonde na podporu projektu Hodvábnej cesty.

Bývalý britský premiér David Cameron zasadne na čelo vznikajúceho fondu na podporu čínskeho projektu Hodvábnej cesty. Informoval o tom ekonomický denník Financial Times (FT). Iniciatíva Pekingu má Čínu dopravne a obchodne prepojiť s väčšinou Ázie a tiež s Európou a s Afrikou.

Cameron získa zatiaľ neupresnenú vedúcu pozíciu v investičnom fonde, ktorý disponuje miliardou dolárov (847 miliónov eur). Vytvorenie fondu bolo oznámené po tom, čo britský minister financií Philip Hammond navštívil v sobotu Peking.

Hammond povedal, že Cameron vo fonde zaujme predsednícku či nejakú podobnú funkciu. Zdôraznil ale, že fond je súkromnou iniciatívou. Podľa denníka ho majú viesť súkromné ​​britské a čínske inštitúcie.

Významný fond pre brexit

Na vzniku fondu sa podieľa Cameronov priateľ Peter Chadlington. Tento podnikateľ v minulosti financoval Cameronovu kampaň aj Konzervatívna stranu, ku ktorej expremiér aj Hammond patria.

Británia vníma fond ako súčasť snahy o upevnenie ekonomického partnerstva s Čínou, ktoré pre Londýn nadobúda na význame v súvislosti s blížiacim sa odchodom Británie z Európskej únie.

Rastúci vplyv Číny

Niektorí západní diplomati a analytici ale považujú projekt Hodvábnej cesty za pokus komunistickej Číny posilniť svoj celosvetový vplyv.

Cameron stál na čele britskej vlády v rokoch 2010 až 2016. Úrad opustil vlani v júli, len krátko potom, čo Briti v referende odhlasovali vystúpenie z EÚ. Od tej doby sa venoval hlavne kampani proti Alzheimerovej chorobe a vyhodnocovaniu efektívnosti rozvojovej pomoci.

#Veľká Británia #Čína #David Cameron #Hodvábna cesta
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku