Macron sľúbil, že vojna v Sýrii sa skončí do konca februára, chce hovoriť s Asadom

Vojna proti takzvanému Islamskému štátu (IS) v Sýrii skončí víťazstvom do polovice alebo konca februára. Sľúbil to francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore s televíznou stanicou France 2. Šéf Elyzejského paláca v interview odvysielanom v nedeľu tiež vyhlásil, že bude treba hovoriť so sýrskym prezidentom Assadom.

18.12.2017 06:43
debata (32)

„Deviateho decembra iracký premiér (Hajdar Abád) oznámil víťazstvo nad Daeš (arabská skratka pre IS) a ja si myslím, že do polovice alebo konca februára vyhráme vojnu v Sýrii,“ povedal Macron.

Francúzsky prezident už tento týždeň vyhlásil, že do polovice alebo konca februára budú v Sýrii pokračovať vojenské operácie. Jeho vyjadrenia sú v rozpore s tvrdeniami Ruska o tom, že Sýria už je od IS úplne oslobodená.

Macron tiež vyhlásil, že je potrebné hovoriť s Asadom, hoci ho označil za nepriateľa sýrskeho ľudu. Mnohé západné krajiny pritom požadujú jeho okamžitý odchod.

Sýrsky konflikt, ktorý sa začal v roku 2011 potlačovaním pokojných demonštrácií, si vyžiadal viac než 340-tisíc mŕtvych. Milióny ľudí boje vyhnali z domovov.

32 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #občianska vojna #Bašár al-Asad #Emmanuel Macron