Takzvaná Čeka (VČK – Všeruská mimoriadna komisia pre boj s kontrarevolúciou a sabotážou) vznikla v Rusku koncom roka 1917, krátko po prevzatí moci boľševikmi. Brutálne prenasledovala odporcov nového režimu, za päť rokov jej existencie podľa odhadov jej príslušníci pripravili o život najmenej 200 000 ľudí.
Čeku v roku 1922 nahradila tajná služba GPU, po ktorej nasledovali OGPU, NKVD a KGB, ktorej dôstojníkom a agentom v nemeckých Drážďanoch bol terajší ruský prezident. Putin pôsobil v KGB šestnásť rokov a po rozpade ZSSR stál krátko na čele Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), ktorá je dodnes fungujúcou nástupkyňou KGB.
Putin podľa agentúry Interfax vyzval pracovníkov FSB, aby „postavili spoľahlivú hrádza cudziemu zasahovaniu do (ruského) sociálneho a politického života a zastavili aktivity cudzích tajných služieb, ktoré sa snažia zosilniť svoju činnosť v Rusku“. Bez ďalších podrobností uviedol, že agenti FSB odvrátili 60 teroristických útokov.
Hnutie Memorial, jedna z najstarších ruských organizácií bojujúcich za rešpektovanie občianskych práv, oslavy výročia VČK označilo za výsmech pamiatke miliónov obetí sovietskej tajnej polície. „Je to hanba dnešného Ruska,“ uviedla organizácia vo vyhlásení.
V Rusku pôsobia tri civilné tajné služby, okrem FSB je to vonkajšia rozviedka SVR a kremeľská ochranka FSO. Tento deň je ich profesijným sviatkom.