Nech hlasujú proti nám, je nám to jedno, hovorí Trump o rezolúcii OSN o Jeruzaleme

21.12.2017 07:30

Spojené štáty budú pozorne sledovať očakávané štvrtkové hlasovanie o Jeruzaleme vo Valnom zhromaždení (VZ) OSN a zaznamenajú štáty, ktoré budú hlasovať proti americkému rozhodnutiu, oznámila americká zástupkyňa pri OSN Nikki Haleyová.

VZ OSN na štvrtok zvolalo mimoriadne zasadnutie kvôli rozhodnutiu amerického prezidenta Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.

V Bezpečnostnej rade OSN neprešla kvôli americkému vetu rezolúcia navrhnutá Egyptom a Palestínčanmi. Rezolúcia prípadne prijatá Valným zhromaždením nebude záväzná. Návrh jej textu má americké rozhodnutie odmietnuť.

Haleyová v utorok na twitteri napísala, že od Spojených štátov sa stále chce, „aby robili a dávali viac“. „A keď urobíme rozhodnutie a presadíme vôľu občanov o tom, kam umiestnime SVOJE veľvyslanectvo, neočakávame, že sa proti nám postavia tí, ktorým sme pomohli,“ napísala diplomatka.

Trump vystríhal pred stopnutím finančnej pomoci

K problému sa v rovnakom zmysle vyslovil aj sám Trump. Na schôdzi vlády vo Washingtone novinárom povedal, že štáty podporujúce protiamerickú rezolúciu prídu o finančnú podporu USA. „Tieto štáty si od nás berú peniaze, a potom hlasujú proti nám. Sledujeme hlasovanie. Nech hlasujú proti nám, veľa ušetríme. Je nám to jedno,“ povedal prezident podľa agentúry AP.

Trump v decembri vydal pokyn, aby ministerstvo zahraničia začalo pripravovať presun veľvyslanectva z Tel Avivu do Jeruzalema, čo je v rozpore s praxou minulých administratív a tiež s názorom väčšiny krajín. Status Jeruzalema má vzísť z dohody o palestínskej štátnosti.

„Prezident bude toto hlasovanie sledovať a požiadal, aby som informovala o tých, ktorí budú hlasovať proti nám. Ďakujem, že to beriete do úvahy, neváhajte sa obrátiť na mňa alebo na môj tím,“ napísala Haleyová v liste, ktorý rozoslala zástupcom členských krajín OSN. Očakáva sa, že väčšina ich rezolúciu o odmietnutí Trumpová rozhodnutie podporí.

#jeruzalem #Nikki Haleyová #OSN #USA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
35,99
Lady farebné orchidey

Lady farebné orchidey

54,99
Sweet farebné frézie

Sweet farebné frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk