Proti uznaniu Jeruzalema za hlavné mesto Izraela hlasovalo v OSN 128 krajín

Za rezolúciu, ktorá odsudzuje uznanie Jeruzalema za hlavné mesto Izraela zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, hlasovalo na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov (VZ OSN) 128 štátov.

, 21.12.2017 18:31, aktualizované: 20:25
Jeruzalem Foto: ,
Ľudia v centre Jeruzalema mávajú palestínskymi vlajkami a protestujú proti rozhodnutiu prezidenta USA Donalda Trumpa.
debata (62)

Deväť krajín bolo proti, 35 sa zdržalo hlasovania a veľvyslanci 21 krajín na hlasovaní neboli prítomní. Hlasovaniu predchádzali ostré slová zo strany Trumpa aj americkej veľvyslankyne pri OSN Nikki Haleyová, ktorí pohrozili, že štáty, ktoré budú hlasovať za rezolúciu, môžu prísť o americkú finančnú podporu.

Za rezolúciu nakoniec hlasovali okrem iných aj tradiční európski spojenci Spojených štátov ako Veľká Británia a Francúzsko, a tiež Nemecko, ktoré sa pri hlasovaniach týkajúcich sa krízy na Blízkom východe zvyklo doteraz vždy zdržať hlasu.

Medzi deviatimi krajinami, ktoré hlasovali proti rezolúcii, sú Spojené štáty, Izrael a okrem nich už len z medzinárodného hľadiska nie príliš relevantné štáty ako Togo, Mikronézia, Palau či Honduras.

Medzi krajinami, ktoré sa hlasovania nakoniec zdržali, je aj päť členských krajín EÚ a tiež obaja priami susedia USA, teda Mexiko a Kanada.

Výsledky hlasovania sú voči USA o niečo zhovievavejšie, ako predpokladala agentúra Associated Press, ktorá s odvolaním sa na vyjadrenia diplomatov jednotlivých členských krajín OSN uvádzala, že za rezolúciu by malo hlasovať 150 a možno až 180 krajín.

Americká veľvyslankyňa Haley pred hlasovaním rozoslala veľvyslancom najmenej 180 z celkového počtu 193 členských krajín OSN sugestívne listy, v ktorých podobne ako Trump argumentuje tým, že je výsostným právom Spojených štátov rozhodnúť o tom, kde budú mať svoje veľvyslanectvá.

Na zasadnutí americkej vlády, ktoré sa uskutočnilo vo štvrtok len niekoľko hodín pred rokovaním VZ OSN, Trump potom priamo spojil hlasovanie jednotlivých krajín s finančnou pomocou, ktorú im USA poskytujú.

„Všetky tieto krajiny berú naše peniaze a potom hlasujú proti nám. Berú stámilióny dolárov, dokonca miliardy dolárov, a potom hlasujú proti nám. Budeme sledovať, ako budú hlasovať. Len nech hlasujú proti nám,“ vyhlásil Trump. „Aspoň ušetríme. Nezaujíma nás to,“ dodal americký prezident.

62 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #OSN #jeruzalem #Donald Trump #Valné zhromaždenie OSN #Israel
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy