Izraelský premiér Netanjahu potvrdil, že krajina vystúpi z UNESCO

24.12.2017 21:23
Benjamin Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Autor: ,

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu potvrdil, že jeho krajina vystúpi z Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), napísala agentúra DPA.

„Myslím, že vzhľadom na zaujatý, jednostranný a absurdný postoj tejto organizácie k nám, je to nevyhnutné,“ uviedol na úvod pravidelného nedeľného zasadnutia svojho kabinetu izraelský premiér.

Netanjahu v piatok nariadil veľvyslancovi Izraela pri UNESCO Karmelovi Šamovi ha-Kohenovi, aby podal oficiálnu žiadosť o vystúpenie krajiny z tejto organizácie, čo by sa malo stať ešte do konca tohto roka. Krajina potom prestane byť členom UNESCO do konca roku 2018. Dôvodom odchodu Izraela z UNESCO sú „systematické útoky“ na židovský štát zo strany tejto organizácie.

V rovnakom čase rady UNESCO opustia aj Spojené štáty, a to z rovnakého dôvodu ako Izrael. USA toto svoje rozhodnutie oznámili v októbri s tým, že ich k nemu viedla okrem iného nutnosť zásadnej reformy organizácie, ale aj jej „zaujatosť voči Izraelu“.

UNESCO v minulosti okrem iného kritizovalo Izrael za jeho aktivity na západnom brehu Jordánu a vo východnom Jeruzaleme.

Izrael vlani prerušil spoluprácu s UNESCO kvôli kontroverznej rezolúcii, v ktorej sa uvádza, že židia nemajú žiadnu spojitosť s posvätnými miestami v Jeruzaleme.

#Izrael #Benjamin Natanjahu #UNESCO
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
35,99
Kytica Letana 10

Kytica Letana 10

37,99
Smútočná kytica krémové ruže

Smútočná kytica krémové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk