Sýrska opozícia sa rokovaní v Soči nezúčastní, odmieta ruskú rolu

Sýrska opozícia odmietla účasť na mierových rokovaniach o budúcnosti Sýrie, ktoré sa majú konať 29. a 30. januára v ruskom čiernomorskom letovisku Soči.

26.12.2017 18:28
al-Džaafari Foto: ,
Sýrsky veľvyslanec pri OSN Bašár al-Džaafari počas mierových rokovaní v Astane.
debata (85)

Združenie štyridsiatich sýrskych opozičných skupín, ktoré bojujú proti režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, v spoločnom stanovisku navyše uviedlo, že odmietajú sprostredkovateľskú rolu Ruska, pretože Moskva chce podľa nich len podkopať diplomatické aktivity a mierové rokovania pod patronátom OSN, ktoré sýrska opozícia naopak podporuje.

„Vyhlasujeme, že Rusko je agresor, ktorý pácha proti Sýrčanom vojnové zločiny,“ píše sa v spoločnom stanovisku sýrskych opozičných organizácií. Rusko si ako podmienku na účasť sýrskej opozície na rokovaniach v Soči určilo, že sa musia vzdať požiadavky na odstúpenie al-Asada. Sýrska opozícia však tvrdí, že takúto podmienku nemôže ani náhodou prijať. Opozičné skupiny upozorňujú, že zatiaľ čo Rusko tlačí na sýrsku opozíciu a dáva jej podmienky, smerom k al-Asadovi žiadne požiadavky nemá.

„Rusko neprispelo ani tým najmenším krokom k tomu, aby zmiernilo utrpenie Sýrčanov. Ani v najmenšom sa nesnaží vplývať na (al-Asadov) režim, aby sa vydal na skutočnú cestu vedúcu k vyriešeniu“ situácie v krajine.

Rusko spolu s Iránom viedli a čiastočne stále vedú v Sýrii vojenskú kampaň proti Islamskému štátu, podľa Západu však ešte viac ako na Islamský štát útočili proti sýrskej opozícii. Tá bojuje proti Islamskému štátu tiež, pre zmenu s podporou západných krajín, predovšetkým Spojených štátov.

85 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Sýria #sýrska opozícia #mierové rozhovory #vojna v Sýrii