Soul: Zbehovia z KĽDR mohli byť vystavení rádioaktívnemu žiareniu

27.12.2017 15:53

Najmenej štyria prebehlíci zo Severnej Kórey mohli byť vystavení rádioaktívnemu žiareniu. S odkazom na oznámenie juhokórejskej vlády o tom informovala agentúra Reuters. Či tieto prípady súvisia s jadrovým programom Pchjongjangu ale juhokórejskí vedci neuviedli.

Štyria Severokórejčania patria ku 30 bývalým obyvateľom regiónu Kilču, v ktorom sa nachádza areál pre jadrové testovanie Pchunggje. Juhokórejské úrady ich od októbra podrobujú vedeckému testovaniu.

Pchjongjang tento rok v septembri vykonal svoj šiesty a doteraz najsilnejší jadrový test.

Prebehlíci však boli rádioaktívnemu žiareniu vystavení už v období medzi májom 2009 a januárom 2013. Všetci štyria z KĽDR utiekli ešte pred posledným jadrovým testovaním, uviedol zástupca juhokórejského výskumného inštitútu pre jadrovú energiu.

Severná Kórea vykonala od roku 2006 celkom šesť jadrových testov, všetky v tuneloch hlboko pod horami v Pchunggje.

Po testovaní z tohtoročného septembra sa objavila séria malých zemetrasení, čo vyvolalo podozrenie, že sa poškodila hornatá oblasť na severozápade krajiny.

Experti preto varujú pred rádioaktívnym znečistením. Čína potom na hraniciach s KĽDR začala krízové ​​monitorovanie radiácie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Severná Kórea #Južná Kórea #rádioaktivita #migrácia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku