Izraelský minister dopravy chce pomenovať stanicu metra po Donaldovi Trumpovi

Nové stanice metra majú podľa ministra vzniknúť pri Múre Nárekov a Chrámovej hore.

27.12.2017 16:54
debata (2)

Izraelský minister dopravy Yisrael Katz sa snaží presadiť, aby predĺžili novú vysokorýchlostnú vlakovú linku až k Múru nárekov a budúcu zastávku chce pomenovať po prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Podľa jeho plánu, ktorý je zatiaľ len v počiatočnej fáze, majú vzniknúť ďalšie dve podzemné stanice metra a popod centrum Jeruzalemu má viesť viac ako trojkilometrový tunel. Hovorca ministra Avner Ovadia uviedol, že projekt bude stáť viac ako 700 miliónov dolárov (v prepočte 590 miliónov eur) a v prípade schválenia potrvá jeho realizácia štyri roky.

Minister predložil plány na rozšírenie metra na nedávnom stretnutí s predstaviteľmi izraelských železníc. Podľa jeho slov by táto linka zjednodušila prístup návštevníkov k Chrámovej hore a Múru nárekov. Nazvať stanicu po Donaldovi Trumpovi navrhuje z vďaky za jeho „odvážne a historické rozhodnutie uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela“. Návrh ministra dopravy zrejme narazí na odpor medzinárodnej komunity, ktorá odmieta nadvládu Izraela nad východným Jeruzalemom a Starým mestom, ktoré si pričlenili počas vojnového konfliktu v roku 1967. Východný Jeruzalem chce za svoje hlavné mesto uzákoniť Palestína. Ovadia uviedol, že napriek námietkam voči projektu očakávajú jeho schválenie v priebehu nasledujúceho roku.

Pri stavbe tunela k Múru nárekov má byť podkopaná aj oblasť pod politicky a nábožensky významným jeruzalemským Starým mestom, čím by sa zničili vrstvy archeologických pozostatkov z viac ako 3000-ročnej histórie mesta.

Vysokorýchlostné spojenie medzi Tel Avivom a Jeruzalemom plánujú otvoriť na jar.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #metro #Donald Trump