Pri výkone povolania tento rok vo svete zabili najmenej 81 novinárov

31.12.2017 09:31

Pri výkone povolania v tomto roku zabili minimálne 81 novinárov, najviac ich zomrelo v Mexiku. Vyplýva to z výročnej správy Medzinárodnej federácie novinárov (IFJ). Medzi zabitými bolo osem žien.

Údaj IFJ o počte zabitých novinárov je najnižší za posledné desaťročie. V minulom roku podľa organizácie zabili 93 novinárov. Prezident IFJ Philippe Leruth však upozornil, že napriek klesajúcemu počtu úmrtí zostáva úroveň násilia pri práci novinárov neprijateľne vysoká.

V Mexiku tento rok podľa IFJ zabili 13 novinárov. V Afganistane prišlo o život 11 novinárov, rovnako ako v Iraku. Desať novinárov zomrelo v Sýrii.

Správa tiež upozorňuje, že „nebývalý“ počet novinárov uväznili či prinútili utiecť. Väznili tento rok podľa IFJ viac ako 250 novinárov, z toho zhruba 160 v Turecku.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#novinári #úmrtia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku