V Afganistane padol americký vojak, štyroch ďalších zranili

02.01.2018 19:31

Na východe Afganistanu zahynul v pondelok americký vojak a ďalší štyria utrpeli zranenia. Oznámila to americká armáda. Incident sa odohral v Ačine v provincii Nangarhár. Armáda podrobnosti neuviedla, bez upresnenia len oznámila, že vojak padol v bojovom strete. Pentagon zároveň informoval, že zranenie dvoch vojakov si síce vyžiadalo hospitalizáciu, ale že ich stav je stabilizovaný.

Americký generál Joseph Votel, ktorý stojí na čele Centrálneho velenia pre Blízky východ, Perzský záliv a severnú Afriku (CENTCOM), v rozhovore s agentúrou AP vyhlásil, že chce, aby afganská armáda počas tradične pokojnejších zimných mesiacov postupovala voči radikálnemu hnutiu Taliban a ďalším teroristickým organizáciám tvrdšie, čo by s príchodom jari umožnilo plynulý prechod do ofenzívy.

Votel povedal, že s vystupňovaním tlaku proti radikálom pomôžu afganským silám noví americkí vojenskí inštruktori, ktorí budú pôsobiť v blízkosti frontových línií. Vysvetlil, že cieľom je dosiahnuť, aby afganská armáda čo najrýchlejšie začala s bojovými operáciami, čo jej pomôže prevziať iniciatívu na jar. Práve v tomto období povstalci v minulých rokoch stupňovali svoju aktivitu úmerne tomu, ako v afganských horách ustupoval sneh a zlepšovali sa podmienky na presun ich oddielov.

Bojová misia USA a NATO na afganskom území skončila v roku 2014 a väčšina členov zahraničných síl sa zo zeme postupne stiahla. V Afganistane však ďalej pôsobí približne 16-tisíc amerických vojakov a tiež 5-tisíc vojakov z ďalších krajín Severoatlantickej aliancie vrátane Slovenskej republiky.

#Afganistan #USA #armáda #úmrtie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku