Prezident Bulharska Radev vetoval protikorupčný zákon

Bulharský prezident Rumen Radev v utorok vetoval nový protikorupčný zákon.

02.01.2018 22:22
debata

Podľa neho nie je dostatočne silný na to, aby proti korupcii bojoval efektívne. Okrem toho sa prezidentovi nepáči, že by predstavenstvo nového protikorupčného orgánu volil parlament, pretože môžu vzniknúť riziká politického zasahovania v trestných záležitostiach.

„Tieto opatrenia, aj napriek tomu, že sú potrebné, nepostačujú na efektívne potláčanie korupcie, tak ako to očakáva verejnosť. Verím, že prijatý zákon nielen že nevytvára primeranú právnu základňu pre boj s korupciou, dokonca ho komplikuje,“ uviedol Radev v stanovisku na margo zákona. Prezident zároveň varoval pred možnou odplatou voči informátorom nahlasujúcim korupciu, keďže ich nová legislatíva nechráni pred súdnym stíhaním.

Parlament ešte stále môže prezidentovo veto prelomiť, legislatívu opätovne preskúmať a prijať bez akýchkoľvek zmien.

Radev vetoval nový zákon len deň po tom, čo sa Bulharsko ujalo šesťmesačného predsedníctva v Rade Európskej únie. Bulharsko je v únii od roku 2007, zostáva však najchudobnejšou a jednou z jej najviac skorumpovaných krajín. Pre neúspešný boj s korupciou a organizovaným zločinom, ako aj neschopnosťou zreorganizovať súdnictvo, sa často stretáva s kritikou z Bruselu.

debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #zákon #Bulharsko #vetovanie zákona #Rumen Radev