Iránski lídri sú veľmi znepokojení, tvrdí expert

, , , 03.01.2018 12:00, aktualizované: 12:57

"Súčasné demonštrácie sú prejavom troch desaťročí rastúcej frustrácie iránskeho obyvateľstva. A najvyšší vodca ajatolláh Chameneí a jeho spojenci a radikáli majú dobrý dôvod na to, aby boli znepokojení,“ uviedol v e-mailovom rozhovore pre Pravdu Jamsheed Choksy, expert na Irán z Indianskej univerzity v Bloomingtone.

Protesty v Iráne sa rýchlo rozšírili, ale vieme málo o ich štruktúre. Vidíte v nich nejakú organizovanosť?

V Iráne sme svedkami spontánnych demonštrácií bez centralizovanej alebo koordinovanej vnútornej alebo zahraničnej organizácie. Protestujúci pochádzajú z najrôznejších vrstiev spoločnosti, čo sa týka ekonomického a sociálneho zázemia. Jedinou výnimkou sú klerici, lebo demonštrácie môžu podkopať ich kontrolu nad krajinou. Takže napriek vyjadreniam, že protestujúci nevedia, čo robia, a že sú to nepriatelia islamu organizovaní so zahraničia, iránski lídri sú veľmi znepokojení. A najvyšší vodca ajatolláh Chameneí a jeho spojenci a radikáli na to majú dobrý dôvod.

Jamsheed Choksy.

Prečo?

Protesty sa nezačali ako v roku 2009, keď ich spustili prezidentské voľby zmanipulované v prospech Mahmúda Ahmadínedžáda. Súčasné demonštrácie sú prejavom troch desaťročí rastúcej frustrácie iránskeho obyvateľstva. V krajine žije asi 82 miliónov ľudí. Viac ako 50 percent z nich sa narodilo po roku 1979, po islamskej revolúcii. Až okolo 97 percent Iráncov pod 50 rokov je gramotných. Viac ako päť miliónov je univerzitných študentov v rámci krajiny. Nezamestnanosť je však najmenej 15 percent, v skutočnosti sa asi blíži k 25 percentám. Korupcia vo vládnucej vrstve stojí krajinu ročne miliardu dolárov. Islamistická vláda nebola schopná zabezpečiť obyvateľom ekonomické potreby a očakávania. Preto protestujúci hovoria o hospodárskych reformách.

Čo ešte žiadajú?

Neustály sociálny dohľad, rigidné pravidlá týkajúce sa obliekania a správania, ktoré režim vyžaduje, nie sú v súlade s tým, ako moderne svet vníma najmä stredná a vyššia trieda, a hlavne ľudia do 40 rokov. Mnohí Iránci sú tiež unavení zo zahraničnopoli­tických dobrodružstiev krajiny v Iraku, Sýrii, Libanone, Bahrajne, Jemene a Afganistane. Štát to stojí životy, prostriedky a medzinárodnú povesť. Protesty odrážajú aj požiadavky, aby sa lídri krajiny správali menej konfrontačne.

Zmení sa Irán?

Režim má zatiaľ prevahu. Azda súčasné protesty povedú k istým zmenám, ktoré budú znamenať zlepšenie ekonomickej, sociálnej a politickej situácie. Ale možné je aj to, že režim sa ešte viac oprie o svoju fundamentalistickú, izolacionistickú a totalitnú základňu, tak ako to urobil, keď potláčal protesty v minulosti.

Iránsky prezident Hasan Rúhání verí, že protivládne protesty v Iráne sa skončia v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní. Rúhaní to v telefonickom rozhovore povedal svojmu tureckému kolegovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, informovala v stredu Erdoganova kancelária.

Rúhaní zaujal podľa Erdogana správny postoj vyjadrením, podľa ktorého by sa demonštranti počas uplatňovania svojho práva na mierové protesty nemali dopúšťať porušovania zákona, uviedla s odvolaním sa na svoj zdroj agentúra Reuters.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#protesty #Irán #Hasan Rúhání #demonštrácia #Recep Tayyip Erdogan
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Flower box biela kocka "M" farebné kvety

Flower box biela kocka "M" farebné kvety

89,99
Grande farebné orchidey

Grande farebné orchidey

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk