Merkelovej konzervatívci a Schulzovi sociálni demokrati sa chystajú na sondovacie rozhovory o vláde

03.01.2018 19:44

Niekoľko hodín v Berlíne rokovali špičky konzervatívnej únie CDU / CSU a sociálnej demokracie (SPD) v rámci prípravy rozhovorov o pokračovaní doterajšej veľkej koalície. Sondovacie rozhovory, ktoré sú predstupňom vlastného koaličného rokovania, odštartujú v nedeľu a skončiť majú budúci piatok. Nová vláda však podľa pozorovateľov zrejme nevznikne skôr ako v marci. Vylúčené stále nie sú ani predčasné voľby.

Obsah rokovania načrtol šéf SPD Martin Schulz, ktorý pri príchode uviedol, že nepôjde o programové body, ale o štruktúru a formu nadchádzajúcich rozhovorov. Na program sa ho aj tak pýtali, pretože CSU prichádza so stále novými požiadavkami na sprísnenie azylovej a migračnej politiky. Schulz ich príliš nekomentoval, odkázal len na nadchádzajúce trojdňové rokovanie politikov CSU, na ktorom má strana požiadavky formálne schváliť.

Predseda CSU a končiaci bavorský premiér Horst Seehofer rozdielne názory strán považuje za normálne. CDU / CSU však podľa neho urobí všetko, aby sa našla rozumná zhoda.

Merkelová nechce menšinovú vládu

Zhoda v rámci sondovacích rozhovorov, ktoré povedie kancelárka Angela Merkelová (CDU), by sa podľa predstáv politikov mala nájsť najneskôr do 12. januára. O deväť dní neskôr potom má zjazd sociálnych demokratov rozhodnúť, či strana, ktorá po prepade v septembrových voľbách chcela odísť do opozície, začne rokovania o konkrétnej podobe koaličnej zmluvy.

Keď by na takej zmluve nastala zhoda, museli by ju potvrdiť stranícke zjazdy CDU a CSU a tiež vnútrostranícke referendum SPD. To môže trvať dva až tri týždne, a preto sa najčastejšie hovorí o tom, že by vláda mohla vzniknúť v druhej polovici marca. Isté to ale nie je, pretože mnoho sociálnych demokratov má obavy z dopadov pokračovania veľkej koalície na budúcnosť ich strany. Uvažujú preto tiež o možnosti podporovať menšinovú vládu CDU / CSU. Takúto variantu ale zase odmieta Merkelová.

Vláda v Nemecku ešte nikdy nevznikala tak dlho ako teraz. Súčasné komplikácie sú aj dôsledkom výrazných zmien, ktoré v jesenných voľbách uznal Spolkový snem. Prvýkrát v ňom zasadla protiimigračná Alternatíva pre Nemecko (AfD) a vrátili sa do neho slobodní demokrati (FDP).

CDU / CSU a SPD naproti tomu výrazne oslabili a dosiahli historicky zlé výsledky. Realisticky je možné vytvoriť len dve väčšinové vlády – veľkú koalíciu, alebo vládu CDU / CSU, FDP a Zelených. Rokovania o druhej možnosti ale v novembri skrachovali.

#CDU/CSU #Nemecko #SPD #zostavovanie koalície
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Flower box biela kocka "M" farebné kvety

Flower box biela kocka "M" farebné kvety

89,99
Grande farebné orchidey

Grande farebné orchidey

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk