Prezident odsúdil šírenie dezinformácií a propagandy prostredníctvom tisícov účtov na internetových sociálnych sieťach, ktoré sa v jednom okamihu šíria po celom svete a vo všetkých jazykoch, aby pošpinili politikv, verejne známe osobnosti či novinárov.
Macron už čelil znevažujúcej kampani zo strany proruských serverov, keď vlani kandidoval na prezidenta. Jeho spolupracovníci sa stali obeťou krádeže internetových dát. Ruská televízia RT, ktorú často obviňujú z ruskej propagandy, od konca minulého roka vysiela aj vo francúzštine.
Francúzsko nebude prvou krajinou, ktorá proti dezinformáciám zakročí pomocou právnej úpravy.
Nemecko už schválilo zákon, ktorý umožňuje prevádzkovateľom sociálnych sietí ukladať pokutu až 50 miliónov eur, ak urýchlene nezmažú falošné informácie na svojich platformách.
Budú môcť aj zablokovať prístup na stránky
Macron uviedol, že v zákone, ktorého obsah má byť podrobne opísaný v nadchádzajúcich týždňoch, „bude platformám uložená povinnosť väčšej transparentnosti všetkých sponzorovaných obsahov, aby bola zverejnená totožnosť inzerentov a tých, ktorí ich kontrolujú, a tiež aby boli obmedzené sumy vynaložené na tento obsah “.
V prípade propagácie falošných správ bude možné prostredníctvom súdu zabezpečiť, aby sa v prípade potreby zmazal pochybný obsah, uzavrel príslušný používateľský účet alebo dokonca zablokoval prístup na webové stránky.
Rusko sa už skôr dostalo do podozrenia z manipulácie predvlaňajších prezidentských volieb v USA, ovplyvňovania britského referenda o vystúpení z Európskej únie či zasahovania do krízy okolo separatistických snáh v Katalánsku.