Maďarsko s Poľskom
Maďarský premiér už minulý mesiac potvrdil, že jeho krajina by odobratie hlasovacieho práva Poľsku vetovala. „To, čo sa dnes deje v Európskej únii proti Poľsku, je neúctivé, pričom úctu si zaslúži každý člen zoskupenia. Kritiky v súvislosti s ohrozeným právnym štátom sú nesprávne, nepodložené a neodôvodnené. Maďarsko bude vždy solidárne s tými, voči ktorým sa začne z Bruselu takéto konanie, pretože politická inkvizícia nemá miesto v Európskej únii,“ vyhlásil vtedy.
Na tlačovej konferencii Orbán tento záväzok síce verejne nezopakoval, poľských hostí to však očividne neznepokojilo. Šéf kancelárie predsedu poľskej vlády Michał Dworczyk pre televíziu wPolsce.pl potvrdil, že otázka článku 7 bola na programe rokovaní premiérov. „Maďarský premiér už pred Vianocami povedal, aký je postoj Maďarska k tejto záležitosti a ubezpečil nás, že sa môžeme spoľahnúť na podporu Maďarov. O tejto téme môžeme povedať, že je uzavretá,“ zdôraznil Dworczyk.
Zrady sa nemusí Poľsko obávať
Hoci Orbán už raz poľskú radikálne konzervatívnu vládu sklamal, keď ju vlani na jar nepodporil v jej osamelej snahe zabrániť znovuzvoleniu poľského expremiéra Donalda Tuska za šéfa Európskej rady, v otázke zablokovania najprísnejšej sankcie EÚ sa však Varšava novej „zrady“ podľa všetkého nemusí obávať. Myslí si to aj ľavicový poľský expremiér Leszek Miller. „Orbán povie ,nie' prípadným sankciám voči Poľsku už preto, že sám je ohrozený,“ povedal Miller pre denník Super Express a dodal: „Je známe, že sa použitie článku 7 zvažuje aj voči Maďarsku, ako aj to, že Európsky parlament hlasoval za šesť kritických rezolúcií, v ktorých sa táto krajina vyzýva, aby dodržiavala zásady demokracie a právneho štátu. Situácia, v ktorej sa na európskej scéne objavil nový ,chorý muž Európy', je pre Orbána darom, o ktorom mohol len snívať.“