"Stop invázii západu!" V Iráne zakázali na základných školách angličtinu

V snahe zabrániť invázii západnej kultúry zakázali v Iráne v tamojších základných školách vyučovanie angličtiny.

07.01.2018 20:18
Irán, Chameneí Foto: ,
Chameneí sa po smrti ajatolláha Chomejního v roku 1989 stal Najvyšším vodcom Iránu.
debata (130)

V snahe zabrániť invázii západnej kultúry zakázali v Iráne v tamojších základných školách vyučovanie angličtiny. Ako v sobotu oznámili iránske médiá, rozhodol o tom najvyšší duchovný vodca Alí Chameneí.

Vyučovanie angličtiny v štátnych i súkromných základných školách je v rozpore so zákonmi a nariadeniami, vysvetlil v sobotu vo vysielaní iránskej televízie predseda najvyššej rady pre školy Mahdi Navid-Adham. Vyučovanie angličtiny v ranom veku „otvára dvere kultúrnej invázii Západu“, citovala v nedeľu agentúra Reuters iránske úrady.

Irán v uplynulých dňoch zažil nebývalú vlnu protivládnych protestov. Vypukli 28. decembra v meste Mašhad a rozšírili sa aj do mnohých ďalších miest, pričom si vyžiadali najmenej 21 obetí na životoch. Protivládni demonštranti poukazovali na nárast cien za potraviny a vysokú mieru nezamestnanosti v Iráne. Časť z protestujúcich žiadala aj demisiu vlády. Paralelne s týmito protestmi sa však konali aj zhromaždenia na podporu súčasnej iránskej vlády. Iránske revolučné gardy v nedeľu oznámili, že ukončili vlnu nepokojov spojených s protivládnymi protestmi.

Vo vyhlásení na svojej webovej stránke Revolučné gardy obvinili z nepokojov Spojené štáty, Izrael a Saudskú Arábiu, ako aj exilovú opozičnú skupinu Ľudoví mudžahedíni (Modžáhedíne Chalk) a podporovateľov monarchie, ktorú zvrhla islamská revolúcia v roku 1979. USA a Izrael síce vyjadrili podporu protestom, ale popierajú obvinenia z toho, že by ich podnecovali.

130 debata chyba
Viac na túto tému: #Irán #Alí Chameneí