Orbán: Maďarsko si plní povinnosti, chráni hranice Schengenu

Maďarský premiér podotkol, že nedokáže pochopiť, ako mohlo Nemecko oslavovať ako dobrú vec chaos, anarchiu a ilegálne prekračovanie hraníc.

08.01.2018 14:05
Viktor Orbán, Foto: ,
Maďarský premiér Viktor Orbán
44

Maďarsko si plní svoje povinnosti tým, že chráni vonkajšie hranice Schengenu, povedal v rozhovore pre pondelňajšie vydanie nemeckého denníka Bild predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Orbán v rozsiahlom rozhovore pre printové i internetové vydanie Bildu okrem iného zdôraznil, že jeho krajina od roku 2015 minula na ochranu hraníc jednu miliardu eur, za čo z Bruselu nedostala ani jeden cent. Informovala o tom agentúra MTI.

„Riešenie problému nespočíva v rozdelení ilegálnych migrantov, ktorí prišli na územie Európskej únie, ale v tom, že Únia pomôže tam, kde sú problémy,“ uviedol Orbán.

V reakcii na poznámku denníka, že Budapešť prijíma dotácie z Bruselu, ale odmieta prijímanie utečencov, Orbán zdôraznil, že kohézne zdroje nie sú darom, ale náhradou krajinám strednej Európy za to, že otvorili svoje trhy. „To s utečeneckou otázkou nemá absolútne nič spoločné,“ vyhlásil.

Maďarský premiér podotkol, že nedokáže pochopiť, ako mohlo Nemecko, ktoré je pre Maďarov najlepším príkladom disciplíny a dodržiavania práva, oslavovať ako dobrú vec chaos, anarchiu a ilegálne prekračovanie hraníc.

„Utečenecká otázka je síce politicky európskou záležitosťou, avšak zo sociologického hľadiska je nemeckou otázkou, pretože všetci utečenci chcú ísť do Nemecka a žiť nemecký život,“ domnieva sa Orbán.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
44 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Maďarsko #Orbán #schengenská hranica