Končí sa spor o meno? Skopje sa s Grékmi už dohodlo, znie z Albánska

09.01.2018 20:54
macedónsko, protesty
Ilustračné foto. Autor: ,

Grécka a macedónska vláda sa údajne už dohodli na kompromise ohľadom názvu bývalej juhoslovanskej republiky. Má ním byť Republika Nová Macedónsko, skrátene Nová Macedónsko.

Tvrdí to aspoň albánsky spravodajský portál InfoShqip, ktorý sa odvoláva na „spoľahlivé grécke zdroje“. Atény ani Skopje túto informáciu nekomentovali.

Portál píše o neoficiálnom dokumente, ktorý má obsahovať v zásade dohodnuté riešenie oboch strán.

Text vraj zahŕňa kompromis aj v ďalších súvisiacich otázkach – v označeniach macedónskeho jazyka, národnosti, štátnej príslušnosti a cirkvi.

Obe krajiny vedú už dlhé roky spor o názov Macedónska, ktorý Skopje prijalo po rozpade Juhoslávie. Grécko kvôli nemu bývalej juhoslovanskej republike doteraz blokuje snahu pripojiť sa k Severoatlantickej aliancii a bráni jej začleneniu do Európskej únie. Názov Macedónsko totiž Gréci považujú za zásah do svojho dedičstva a za skrytý územný nárok na rovnomennú severogrécku provinciu.

Oficiálne sa v OSN aj na medzinárodnej scéne krajina nateraz nazýva Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM).

Rokovanie v Aténach

O probléme rokoval v Aténach macedónsky vicepremiér pre európske záležitosti Bujar Osmani s gréckym ministrom zahraničia Nikosom Kotziasom. Osmani sa po stretnutí k možnému kompromisnému názvu nevyjadril.

Avšak macedónska vláda podľa neho dúfa, že konkrétny návrh prednesie sprostredkovateľ OSN Matthew Nimetza 19. januára v New Yorku pri stretnutí s vyjednávačmi oboch strán.

Nacionalistický problém

Macedónsky premiér Zoran Zaev v nedeľu v rozhovore poskytnutom gréckej televíznej stanici Alpha TV vyjadril presvedčenie, že do pol roka by obe krajiny mohli dosiahnuť dohodu. Žiadne podrobnosti o tom, na čom svoj optimizmus zakladá, ale neoznámil.

V minulosti už viacero návrhov na riešenie padlo, vrátane názvov Nové Macedónsko alebo Severné Macedónsko. Všetky boli jednou či druhou stranou alebo obomi odmietnuté. V Grécku napríklad nacionalistické skupiny doteraz úplne odmietajú, aby sa v názve severného suseda objavilo Macedónsko. Macedónski nacionalisti zase odmietajú pridanie akéhokoľvek prívlastku.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Grécko #Balkán #Macedónsko #názov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku