Rabovanie, podpaľačstvo, útoky na policajtov. Protesty v Tunisku pokračujú

Polícia i armáda zasahovali v noci v niekoľkých mestách Tuniska pri pokračovaní protivládnych demonštrácií, ktoré prepukli naprieč severoafrickú krajín v pondelok. Podľa ministerstva vnútra zatkli 206 protestujúcich a zranenia utrpelo 49 policajtov. Tunisania sa druhú noc po sebe búrili pre novozavedené zvýšenie cien a odvodov do štátnej kasy.

10.01.2018 11:47
Protest Tunisko Foto: ,
Policajné vozidlá zastavili pred horiacimi pneumatikami, ktoré zapálili protestujúci proti zvyšovaniu cien a daní v meste Tunis.
5

Hovorca ministerstva vnútra povedal tuniským rozhlasovým staniciam, že v noci v metropole Tunis vyrabovali supermarket Carrefour, demonštranti vraj tiež zapálili 45 policajných áut.

Polícia a armáda zasahovala v niekoľkých mestách vrátane Tiburby, kde v pondelok zahynul demonštrant. Úrady podiel na jeho smrti odmietajú. „Sme za demokraciu a tí, ktorí chcú protestovať, to môžu robiť cez deň, nie v noci,“ odkázal premiér Júsuf Šáhid.

V Tiburbe v utorok večer protestovalo niekoľko stoviek mladých Tunisanov, rozsah aktuálnych nepokojov je údajne stále malý v porovnaní s vlnou protestov, ktorá na prelome rokov 2010 a 2011 odštartovala revolučné obdobie takzvanej arabskej jari. „Vtedajšie konfrontácie medzi vládou, odbormi, islamistami a sekulárnymi skupinami tiež začali v malom meradle, kým sa vyostrili,“ píše agentúra Reuters.

Tunisko mnohokrát označujú za jediný prípad úspešného prechodu k demokracii v rámci revolúciou arabskej jari. Od zosadenia autoritárskeho prezidenta Zina Abidina bin Alího sa však na jeho čele vystriedalo deväť vlád a žiadna z nich sa nedokázala vysporiadať s vážnymi ekonomickými problémami, nehľadiac na vysokej miere korupcie a teroristické hrozby.

Zmeny z roku 2011 zamávali so zahraničnými investíciami a príjmami z turistického ruchu, ktoré tvoria približne osem percent tuniského HDP. Tieto trendy v roku 2015 prehĺbili dva veľké útoky v turistických destináciách. Pred rokom pristúpil Medzinárodný menový fond výmenou za ekonomické reformy na program štvorročnej finančnej pomoci Tunisku v celkovej výške asi 2,8 miliárd dolárov.

Tuniská vláda prišla s plánom obmedziť do roku 2020 výdavky na platy štátnych zamestnancov na 12,5 percent HDP zo súčasných 15 percent. Od 1. januára potom nadobudlo účinnosť zvýšenie cien benzínu a ďalšieho tovaru, taktiež narástla daň z pridanej hodnoty a ďalšie príspevky do štátneho systému sociálneho zabezpečenia.

Na zmeny doplatí nízka a stredná vrstva

„Vláda obetuje chudobnú a strednú triedu tým, že zvyšuje ceny a ignoruje neplatičov daní a podnikateľov,“ myslí si predavačka na trhu v Tunise Fatma. Za poslednú kvapku, kvôli ktorej pretiekol pohár trpezlivosti, označuje zvýšenie cien vybraných produktov mladá projektová manažérka z mesta Kaserín, napísal denník The New York Times.

Premiér Júsuf Šáhid sa v utorok snažil situáciu v krajine upokojiť a Tunisanom odkázal, že tento rok sa pre nich obdobie uťahovania opaskov skončí. Povzbudivým signálom môže byť napríklad to, že krajinu v roku 2017 navštívilo o 23 percent viac zahraničných turistov ako v roku predchádzajúcom a ich počet sa priblížil rekordným siedmimi miliónom z roku 2010.

Znepokojujúca je naopak viac ako šesťpercentná inflácia a miera nezamestnanosti okolo 12 percent. Tá vedie mnohých mladých Tunisanov k sťahovaniu sa Európe, z Tuniska tiež smeroval najväčší počet džihádistov na bojisko v Iraku, Sýrii a Líbyi. Najväčšia tuniská opozičná strana povedala, že intenzita protivládnych protestov sa bude zvyšovať, kým novozavedené finančné opatrenia nevezmú za svoje.

V noci na stredu sa manifestácie odohrali v asi dvadsiatke tuniských miest. Situáciu na turistov obľúbenom ostrove Džerba využili neznámi útočníci, ktorí hádzali zápalné fľaše na miestnu židovskú školu. Pri incidente sa nikto nezranil.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
5 debata chyba
Viac na túto tému: #demonštrácie #protesty #Tunisko #násilnosti