Rusko uvádza na Kryme do bojovej pohotovosti druhý oddiel systému S-400 Triumf

10.01.2018 12:04

K správe o nasadení druhého oddielu S-400 Triumf na Kryme sa podľa agentúry TASS následne vyjadril hovorca Kremľa Dmitrj Peskov.

Rusko uvádza na Kryme do bojovej pohotovosti druhý oddiel raketového systému protivzdušnej obrany S-400 Triumf. Informovala o tom v stredu agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na zdroj v silových štruktúrach polostrova.

Systém, dislokovaný v Sevastopole, bude v prvom rade kontrolovať vzdušný priestor nad Čongarom a Armianskom na hranici s Ukrajinou, uviedol zdroj.

Ruské ministerstvo obrany vlani v decembri avizovalo, že druhý oddiel systému S-400 Triumf uvedú na Kryme do bojovej pohotovosti 12. januára 2018. Prvý oddiel bol uvedený do pohotovosti na jar 2017 v oblasti mesta Feodosija, dodala RIA Novosti.

K správe o nasadení druhého oddielu S-400 Triumf na Kryme sa podľa agentúry TASS následne vyjadril hovorca Kremľa Dmitrj Peskov.

„Na rusko-ukrajinskej hranici v blízkosti Krymu pokračujú provokačné a podvratné aktivity. Rusko preto prijalo všetky potrebné opatrenia na ochranu svojej bezpečnosti, čo by sa nemalo považovať za hrozbu. Malo by sa to vnímať ako zaistenie vlastnej bezpečnosti a Rusko má, samozrejme, plné suverénne právo to urobiť,“ povedal Peskov.

Redaktor časopisu Národná obrana Igor Korotčenko pre RIA Novosti poznamenal, že nasadenie ďalšieho oddielu S-400 je významnou etapou pri zaisťovaní ruského vzdušného priestoru nad Čiernym morom, kde sa zintenzívňuje aktivita letectva NATO.

„Vzhľadom na rastúci počet potenciálnych hrozieb je vybudovanie systému Vzdušno-kozmických síl zárukou bezpečného rozvoja Ruskej federácie,“ dodal Korotčenko.

S-400 Triumf je najmodernejším ruským raketovým systémom protivzdušnej obrany – v prevádzke je od roku 2007. Je určený na ničenie všetkých typov moderných a perspektívnych vzdušných útočných prostriedkov. Je schopný zasiahnuť aerodynamické ciele do vzdialenosti 400 kilometrov a taktické balistické ciele letiace rýchlosťou 4,8 km/s do vzdialenosti 60 kilometrov, a to vo výške niekoľkých metrov až niekoľkých desiatok kilometrov.

#Krym #Rusko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
87,99
Elite červené ruže a frézie

Elite červené ruže a frézie

29,99
Elite farebné frézie

Elite farebné frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk