Prímerie na Ukrajine je len na papieri, Kyjev hlási troch mŕtvych vojakov

Napriek prímeriu zahynuli od stredy na východe Ukrajiny taja vládni vojaci, štyria ďalší potom utrpeli zranenia, oznámil hovorca ministerstva obrany plukovník Oleksandr Motuzjanyk.

11.01.2018 06:23 , aktualizované: 16:30
Ukrajina Donbas Foto: ,
Dvaja vojaci zahynuli pri explózii nastraženej míny neďaleko obce Pisky na predmestí metropoly proruských separatistov Donecka.
debata (55)

Hovorca spresnil, že dvaja vojaci zahynuli pri explózii nastraženej míny neďaleko obce Pisky na predmestí metropoly proruských separatistov Donecka. Treťou obeťou je vojak, ktorého zabili pri paľbe povstalcov na oporný bod vládnych síl pri obci Novoluhanske ležiacej severne od mesta Horlivka.

Zranenie utrpeli traja príslušníci ukrajinských ozbrojených síl neďaleko obcí Novoluhanske a Verchnotorecke. Štvrtým zraneným je podľa Motuzjanyka obranca pozícií u šachty Butivka.

Oficiálna agentúra vzbúrencov Dan na druhej strane informovala o dvoch zranených civilistoch pri streľbe z pozícií ukrajinských síl.

Konflikt na východe Ukrajiny si od apríla 2014 vyžiadal viac ako 10-tisíc životov. Ukrajinský prezident Petro Porošenko vlani v apríli povedal, že celkovo už padlo viac ako 2 400 ukrajinských vojakov.

Kyjev a Západ obviňujú Rusko z vojenskej podpory separatistov, Moskva takéto obvinenia odmieta. Znepriatelené strany pravidelne dohovárajú prímerie (zvyčajne na Vianoce a Nový rok, Veľká noc a na začiatok školského roka), ktorá ale skôr či neskôr poruší paľba a prestrelky.

Gabriel: Ak bude prímerie, protiruské sankcie môžu poľaviť

Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel sa pritom vyslovil za to, aby sa začalo s postupným rušením hospodárskych sankcií voči Rusku už vtedy, ak sa podarí na východe Ukrajiny presadiť prímerie pod dohľadom OSN.

„Ak je to Ruská federácia pripravená urobiť, tak za to musí aj niečo dostať,“ povedal podľa agentúry DPA počas vystúpenia na pôde organizácie Východný výbor nemeckého hospodárstva v Berlíne.

„Predstavu, že treba najprv na 100 percent presadiť minskú dohodu a potom naraz, na 100 percent stiahnuť sankcie, považujem za odtrhnutú od reality,“ dodal.

Európska únia spojila svoje sankcie voči Rusku s plnením minskej dohody z roku 2015, ktorá sa týka riešenia konfliktu medzi Kyjevom a proruskými separatistami na východe Ukrajiny. V decembri predĺžila platnosť týchto sankcií o ďalší polrok s poukázaním na nedostatočný pokrok. Možnosť ich postupného rušenia ešte pred úplným naplnením uvedenej dohody je podľa DPA vnímaná kontroverzne.

Gabriel je zástancom postupného rušenia, pričom poukázal na skutočnosť, že tieto sankcie boli postupne aj zavádzané. Minister v tejto súvislosti privítal, že ruský prezident Vladimir Putin podporil nasadenie mierovej misie OSN s úlohou dohliadať na dodržiavanie prímeria na východe Ukrajiny.

V otázke mandátu takýchto síl zatiaľ pretrváva medzi zainteresovanými stranami značná nejednotnosť. Gabriel však počas nedávnej návštevy Ukrajiny povedal, že jediným spôsobom, ako zaistiť dodržiavanie prímeria je práve takáto misia. Dohodu v tejto záležitosti by chcel dosiahnuť do polovice marca, teda ešte pred prezidentskými voľbami v Rusku.

55 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #sankcie #Ukrajina #Sigmar Gabriel #vojna na Ukrajine