Izraelská vláda vraj povolila výstavbu bytov v oblasti, na ktorú si robia nárok Palestínčania

11.01.2018 12:47

Izraelská vláda údajne povolila výstavbu vyše tisícky nových bytov na okupovanom západnom brehu rieky Jordán (Predjordánsku), teda území, na ktoré si robia nároky Palestínčania ako súčasť svojho budúceho štátu, oznámila ľudskoprávna organizácia Peace Now, bojujúca okrem iného proti rozširovaniu židovských osád.

Predstaviteľka tejto organizácie Hagit Ofranová spresnila, že izraelská vláda tento týždeň odobrila v Predjordánsku výstavbu 1 122 bytov. Ofranová ďalej uviedla, že vláda sa „snaží zamedziť možnosti mierového riešenia“ a vzniku dvoch štátov. Povolením výstavby sa podľa nej zároveň zvyšuje počet ľudí, ktorých bude musieť Izrael po dosiahnutí mierovej dohody s Palestínčanmi z tohto územia vysťahovať.

Izraelská vláda sa k tvrdeniu organizácie Peace Now zatiaľ oficiálne nevyjadrila.

Predjordánsko a východnú časť Jeruzalema obsadil Izrael počas tzv. šesťdňovej vojny v roku 1967.

Tieto územia majú spolu s pásmom Gazy tvoriť budúci palestínsky štát, o ktorého vznik sa Palestínčania už dlhodobo usilujú. Práve preto chcú, aby z Predjordánska odišli všetci izraelskí vojaci i osadníci.

Izrael rozlišuje medzi osadami povolenými vládou a nelegálnym osídlením, ktoré je legalizované dodatočne zákonom. Z medzinárodného hľadiska sú ale všetky takéto osady nelegálne a predstavujú prekážku pre blízkovýchodný mierový proces.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Izrael #Palestína #západný breh Jordánu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku